Cikkek listázása

„Azt tudom értékesnek tartani, amit igazán ismerek”

Család? Tervezés? Természetesen!

Szerző: Márton Gábor

A Házasság Hete szegedi rendezvénysorozata során idén a természetes családtervezésről Bella Gábor és Kata tartott előadást főként fiatal jegyes- és házaspároknak. A szakképzett tanácsadó pár már tíz éve foglalkozik az ún. tüneti-hőmérőzéses módszer megismertetésével és népszerűsítésével a Szeged-Csanádi Egyházmegyében. Munkatársunk nemcsak erről beszélgetett velük, hanem a párkapcsolatok pedagógiájáról is.

– Tizenegy éve vagyunk házasok. Három gyermekünk van: a 9 éves Marci, a 6 éves Gellért és kicsi lányunk, a 2,5 éves Eszter – kezdi a beszélgetést Gábor. – Hat éve Szeged-Gyálaréten élünk, sok hasonló korú és élethelyzetű, zömében keresztény család körében, ahol megtaláltuk saját közösségeinket.

– Mióta foglalkoznak a párkapcsolatok pedagógiájával?

– Amikor rádöbbentünk, hogy bár a diploma megszerzéséért hosszú éveken át tanulunk, addig a stabil, biztonságos családi környezet megteremtéséhez milyen kevés ismerettel, tapasztalattal rendelkezünk, tudatosan kezdtünk pozitív példákat keresni és ezekből akartuk felépíteni saját életünket. Így találtunk rá önképző tréningekre és olyan családokra, akiknek életébe beleláthattunk és tanulhattunk tőlük. Láttuk, hogy melyek a számunkra is és mások számára is járható utak. Régen egy többgenerációs családban ezeket az ismereteket automatikusabban megkapták a fiatalok. Nekünk jobban meg kell küzdeni azért, hogy ezek a példák eljussanak hozzánk.

– Sokat jelent, hogy minden szituációban őszinték merünk lenni – folytatja Kata. – A számunkra hiteles párokkal való beszélgetéseink és életük példája formáló erővel hatottak. Amit kaptunk, azt ugyanebből az indíttatásból tovább is szeretnénk adni.

– Az őszinteség azt jelenti, hogy az örömökön túl a megpróbáltatások, kudarcok is előkerülnek, amiket le lehet küzdeni. Nemcsak a jót és a könnyen elérhetőt kell keresni – nézzünk szembe a nehézségekkel is, hiszen vannak „technikák”, amelyek segítségével mások már megküzdöttek velük, ezekkel nekem is sikerülni fog. Ez teszi élhetővé és őszintévé a másik ember példáját.

– A Házasság Hetében tartott előadásuk a tüneti-hőmérőzéses módszerről szólt.

– Elmondtuk, hogy tíz évvel ezelőtt mi is ugyanott tartottunk, mint sokan a hallgatók közül: házasság előtt álltunk, de sehonnan nem kaptunk igazi iránymutatást a családtervezéssel kapcsolatban – válaszol Gábor.

– Azt a módszert kerestük, ami megfelel a mi elképzeléseinknek, jól használható, biztonságos és természetes – meséli Kata. – Egy ismerős családtól kaptuk a tüneti-hőmérőzéses módszert bemutató munkafüzetet, ami megtetszett és elkezdtük alkalmazni. Módszertanilag jól felépített füzet volt, de utólag kiderült, hogy egy tanfolyam anyagára épült, melyhez járt egy személyes kísérő is, aki nélkül viszont nem lehetett megtanulni. Kell hozzá a segítő, aki visszajelez, de nemcsak a módszert ismeri, hanem azt is tudja, hogyan kell ezt megtanítani másoknak. Ez fontos előfeltétele a biztonságos alkalmazásnak.

Fél év múlva jutottunk el Budapestre, egy tanfolyamra, ahol az alapok elsajátításán túl módunk volt a konzultációra is és sok kérdésünkre választ kaphattunk. Miután ezt a képzést elvégeztük és elég gyakorlottak lettünk az alkalmazásában, lehetőséget kaptunk rá, hogy részt vegyünk egy éves tanácsadóképző tanfolyamon is, amit a Családpasztorációs Iroda támogatásával végeztük el. Már tíz éve tevékenykedünk az egyházmegyében: tanfolyamokat szervezünk vagy meghívásra előadásokat tartunk.

– Bizonyára sokan nem ismerik még a módszer lényegét.

– A tüneti-hőmérőzéses módszert Németországban dolgozta ki egy neves nőgyógyászokból, pedagógusokból és pszichológusokból álló munkacsoport, az Arbeitsgruppe Natürliche Familienplanung (NFP) – magyarázza Kata. – Ennek mintájára alakult meg hazánkban is a Természetes Családtervezési Tanácsadók Munkaközössége, amelynek a tanácsadói tanfolyam elvégzése után mi is tagjai lettünk.

– Bár általában úgy emlegetik, hogy ez a keresztény egyházak által is elfogadott módszer, nemcsak vallásos fiatalokkal és házasokkal találkozunk – teszi hozzá Gábor. – Egyre többeket érdekel a természetes életvitel, és jelenik meg az igény, hogy biztonságos és korszerű családtervezési módot találjanak. Itt nincs külső beavatkozás: fizikai vagy hormonális, mégis – megfelelő tanulással – a legkorszerűbb mesterséges módszerekkel vetekedő, életre szóló lehetőséget kapnak a párok.

– Számos egyéb pozitív hozadéka is van a családtervezésen kívül – emeli ki Kata. – A nő önismeretét is mélyíti, vagy például a gyermek fogantatásáról is előbb értesül így az anya, s előbb tud az életvitelén is változtatni, ha szükséges. Segíthet a betegségek megelőzésénél is, hiszen napi megfigyelésről van szó – az ébredési hőmérséklet és a méhnyaknyák vizsgálatáról –, így bármilyen változás azonnal észlelhető, és rögtön orvoshoz lehet fordulni vele.

– Tapasztalataink szerint a férjek is rácsodálkoznak minderre, hiszen feleségük önmegfigyelésének eredményeit közösen értékelhetik ki – folytatja Gábor. – Ezzel a házaspár is közelebb kerül egymáshoz, hiszen szembesülnek egy olyan közös céllal és nyelvezettel, amely által jobban megismerhetik a másikat. Egy olyan témáról, ami legtöbb kapcsolatban vagy családban „tabu-közelinek” számít, sokkal őszintébben és nyitottabban tudnak beszélgetni. Közösen vesznek részt az élet ismétlődő csodájában.

– Úgy tudom, hogy erről a csodáról szoktak a fiatalabbaknak is beszélni.

– Igen – veszi át a szót Kata. – Bennünk, közösségeinkben és a tanfolyamot végzett szülőkben is körvonalazódott az az igény, hogy ezt a rácsodálkozást, természetességet gyerekeink számára is tovább tudjuk adni. Erre nagyszerű lehetőséget ad a „Ciklus-show – Testem titkos jelzéseinek nyomában” című serdülő lányoknak szóló képzés, amely egy-két éve már Szegeden is elérhető.

A program magja egy fél napos dramatikus játék, amelynek során a lányokat képzett felnőtt női kísérők végigvezetik a termékenység testi folyamatain, megismertetik és játékosan megtapasztaltatják velük testük működésének alapvető összefüggéseit. Az információ játék közben, ismerős közegben, barátnőikkel együtt átélve jut el hozzájuk. Nem rejtőzködve, hanem természetesen, szórakoztatóan és kedvesen adunk teret ennek a témának, úgy, ahogy az jár neki. Ennek segítségével a serdülőkorban végbemenő változások érthetőbbek lesznek számukra, ezáltal az énképük, önértékelésük, testtudatuk gazdagodik, erősödik. Ezt tükrözi a képzés mottója is: „Csak arra tudok vigyázni, amit értékesnek tartok!”

Testünk elfogadása nővé válásunk fontos állomása. Alapvető az egészségünkhöz és ahhoz, hogy felnőttként felelősséggel tudjunk dönteni saját életükről, családunkról, gyerekeinkről.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>