Cikkek listázása

10 éves az MKPK körlevele

Merjünk boldogabb családok lenni!

Szerző: Mácsai Kornélia

Tíz éve, 1999-ben jelent meg a Magyar Katolikus Püspöki Kar körlevele, A boldogabb családokért! címmel. Akkor, a rendszerváltás után 10 évvel aktuális kérdéseket, politikai, gazdasági és társadalmi intézkedéseket is vizsgálva hívta fel a püspöki kar a figyelmet a családok helyzetére, mivel úgy látták, a társadalomnak ez az alapvető intézménye súlyos veszélybe került. Mi történt azóta? – tehetjük fel a jogos kérdést.
A körlevelet újraolvasva bizony rá kell jönnünk, hogy az akkor felmerült problémák még mindig megoldásra várnak, sőt, azt kell látnunk, hogy a súlyos gazdasági és társadalmi válságot, amely főleg a nagycsaládban élőket sújtja, nem tudja megoldani sem maga a társadalom, sem az aktuális politika.

A körlevél első részében a magyarországi családok helyzetét tekinti át. Kiemeli a család intézményét veszélyeztető gazdasági és kulturális helyzetet, hiszen a kétkeresős családmodell gyakorivá válásával, a szülői szerepek átértékelődésével, az önző gondolkodás- és önérvényesítési módok elterjedésével nem csupán önmagukat károsították a családért felelős felnőttek, hanem gyermekeik számára is követhetetlen, fenntarthatatlan mintát adtak. Ezek azok a mai huszonévesek, akik nem tudnak felelősen dönteni a család és a munka mellett, nem merik meghozni az esetleges áldozatokat. Ezért nem „divat” ma az egy életre szóló elkötelezettség, hiszen a manipulált és mélyen berögződött gondolkodásmód szerint úgy tekintenek a másik félre, mint aki valamitől megfosztja őket. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint: a házasságkötések száma csökkenő tendenciát mutat, 1999-ben 45465 volt a kimondott igenek száma, 2008-ban már csak 40100. Azóta is érvényes a körlevél megállapítása: „átrendeződnek a sok évszázados (helyenként ezredéves) hagyományok, általánossá válik a fogyasztói szemlélet, a társadalom eltömegesedik, a média behatol a mindennapokba és a magánéletbe, sokak gondolatvilágát egyre inkább kitölti egyfajta virtuális valóság, újfajta függőségbe kergetve őket.”

A körlevél beszél az emberképről, amelyet annak természete szerint közösségbe – a társadalomba, illetve a családba ágyazva lehet a leginkább értelmezni. Ezen belül beszél a családról, mint „a társadalom összetett funkciójú, alapvető egységéről”, hiszen ez az a hely, amelyben „a kölcsönösség, a bizalom, a felelősségvállalás, a leleményes problémamegoldás” megvalósulhat, valamint a család biztosítja a társadalom számára az egészséges személyiséggel, értékekkel és tartással rendelkező személyeket.

A mindennapi tapasztalatokból is megállapítható, hogy a körlevél kiadása óta eltelt tíz évben jelentősen fokozódtak az akkori problémák: a népességcsökkenés, a korai halálozás, a válságban lévő családok mind észrevehetők ma is – talán még közvetlenebbül, mint eddig. A körlevél akkor, 1999-ben „Tennivalók a családért és a házasságért” címmel az utolsó fejezetben foglakozott a lehetséges segítséget, megoldást jelentő lépésekkel. Ebben az Egyház feladatai mellett a társadalom és az állam, illetve a jogrend tennivalóit is felsorolják. Olyan lehetőségekről is beszélnek, mint például a családpasztoráció és a fiatalok felkészítése a helyes önismeretre, párkapcsolatra és konfliktuskezelésre. Ugyanakkor tekintettel vannak a különleges és a válságos helyzetben élőkre is.

A megoldást mégsem várhatjuk a mai világban kívülről, belülről kell fakadnia. Abból a példaadásból, amelyet a szülők adnak gyermekeiknek, a szülők más szülőnek, illetve a katolikusok a nem katolikusoknak – bár természetesen itt is vannak kivételek mindkét oldalon. Ma nem lehet bezárkózni, nem szabad elrejteni az értékeket. Ha ezt tesszük, ugyanúgy hozzájárulunk a társadalom romlásához. Lehet, hogy a munkánk szélmalomharcnak tűnik, nagy ellenszéllel. De higgyünk Istenben, aki mustármagnak tett minket ebbe a világba, és akinek segítsége erősebb bármiféle ellenszélnél. Merjünk boldogabb családok lenni!

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>