Cikkek listázása

Ismét imakonferencia Budapesten

„Boldogok a tisztaszívűek!”

Szerző: K. L.

Több mozgalom és csoport összefogásával április 17. és 19. között újra imakonferenciát rendeznek az ifjúság tisztaságra neveléséről. A rendezvényen papok, pedagógusok, katekéták, mozgalmak vezetői, szülők, ifjúsági vezetők találkoznak a nemes cél érdekében.
A tavalyi, első alkalommal megrendezett konferencia folytatásaként a szervezők célja a továbbgondolkodás és az imádság volt, kitartás az uralkodó közszellemmel szemben, az Istennek tetsző életre nevelés melletti elköteleződésben és a tisztaság értékének megvallásában. Az Országos Lelkipásztori Intézet (OLI), Bíró László, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke, Roska Péter atya és munkatársai ezúttal a szerelem és a test teológiája témáit választották. A konferencián felszólal többek között Bíró László püspök, Csókay András sebészprofesszor, Fogassy Judit SDSH szerzetesnővér.

Szó esik az Antióchia közösség „Tiszta szerelem-hétvégéjéről” s a szerelem témájáról az iskolai oktatásban. A résztvevők tanúságtételeket is meghallhatnak majd, többek között a dublini Pure in Heart mozgalomtól.

Ahogy a szervezők által közzétett meghívón olvasható, a konferencia védnökei: a Szűzanya, Szent Imre, Goretti Szent Mária. Tiszteletbeli védnökök pedig Bódi Mária Magdolna és Kaszap István vértanú. A konferencia helyszíne a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának épülete (Budapest VIII. ker., Práter u. 50/a).

A múlt év őszén, szeptember 26-án, a budapesti Egyetemi templomban mintegy kétszáz fiatal gyűlt össze, hogy együtt imádkozzanak és elmélkedjenek a tiszta szerelem értékéről. Ezen az estén Bíró László püspök a tisztaság szabadságáról beszélve elmondta, hogy a szabadság nem elszakadás, leválás valamitől, hanem elköteleződés valami mellett. Az ember testtől átjárt lélek és lélektől átjárt test. Ezért nemcsak a test ösztöneit, vágyait követi, hanem figyel arra is, Akinek templomává lett, arra a Lélekre, amely átjárja őt. A szexualitás Isten ajándéka, legnagyobb értékeink közé tartozik, amiért az ember Isten kedvéért lemondhat. A tisztaság nem beszűkíti, hanem éppen ellenkezőleg: kitágítja, kiszélesíti az ember életét, hiszen a tisztaságban az emberi élet teljességét éljük meg.

Az Egyház szóhasználatában a tisztaság az evangéliumi tanácsok közé tartozik. Miért „csak” tanács? – tette fel a kérdést a püspök. Az ókor nem tudta elképzelni Isten és ember barátságát, Jézus azonban új módon beszél erről a kapcsolatról: barátaim vagytok. A szolga csak az erejét adja urának, a barát viszont a szívét is odaadja. A barát pedig nem parancsol barátjának, hanem tanácsot ad. Bár a tisztaság tanács, mindannyiunk számára kötelező, kinek-kinek állapota szerint. A tisztán megélt szerelem ugyanakkor prófétai kiállás is, amely nem engedi, hogy az ember fogyasztási cikké alacsonyodjon. A tisztaságról tanúskodni azt jelenti: prófétai hivatást vállalni, prófétai jellé válni, ami a keresztségből fakadó kötelességünk. Tudomásul kell vennünk, hogy a társadalomban a kisebbséghez tartozunk. Amikor azonban a kevesek összegyűlnek, akkor az Egyház megéli az apró kovász szerepét, egyetemes küldetését, és mindenkit szeretne meghívni a tisztaságra – mondta összefoglalóan Bíró László püspök.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>