Cikkek listázása

Szent Márton ünnepe Pannonhalmán

Isten kegyelmének koldusai

Szerző: Dejcsics Konrád OSB

Fotó: Matusz Károly

„Gondom volt ugyanis arra, hogy az utódok emlékezetére hagyjam azt az egyedülálló támogatást, amit Szent Márton érdemei révén gyermekkoromban megtapasztaltam” – írja Szent István Szent Márton Monostorának, azaz Pannonhalmának kiváltságlevelében. Szent Márton pártfogását nemcsak István tapasztalta meg, hanem az elmúlt évszázadok során pannonhalmi bencés szerzetesek nemzedékei is, hiszen az ő oltalma alatt áll a bazilika, a főapátság s az egész Magyar Bencés Kongregáció. November 11., Szent Márton ünnepe ezért kiemelt ünnepnap mind a bencés közösség, mind a bencés család, mind a pannonhalmi gimnázium életében.

István a frank királyok példáját követve országa első monostorának olyan védőszentet választott, aki katonamúltjával, szilárd hitével, elkötelezettségével és krisztusi önzetlenségével követendő példát nyújtott mind a vezetők, mind a közemberek számára. De jó példává lett a szerzetesközösség számára is, hiszen szerzetesi életmódját, Krisztus-keresését, imádságos és Isten igéjében elmerülő életét püspökként is megőrizte.

November 11-én a Pannonhalmi Főapátság ünnepi liturgiában emlékezik meg Pannónia Szent Hegyének szülöttéről, Mártonról. A liturgiát hagyomány szerint egy-egy bencés kolostor apátja, idén Benedikt Müntnich, Maria Laach-i bencés apát vezeti. Az önmagát megosztó szeretet példájára a szerzetesközösség Szent Márton ünnepén megosztja asztalát a bencés család tagjaival: közösen étkeznek szerzetesek, tanárok és prefektusok, a főapátság különböző munkaterületein dolgozó világiak és vendégek.

E napokban kerül sor a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokkal és a Herendi Porcelánmanu­faktúrával közösen alapított Szent Márton-díj átadására is, amelyet az alapítók szándéka szerint az a személy kaphat meg, aki jelentősen hozzájárult a térség, egyben nemzeti örökségünk és kulturális értékeink megismertetéséhez és megőrzéséhez. Az elmúlt évek során a Liszt Ferenc Kamarazenekar ünnepi hangversenyét követően Nemeskürty István, Pungor Ernő, Nagy Gáspár, Kukorelli István, Mádl Ferenc, Szokolay Sándor, Sebestyén Márta, Melocco Miklós és posztumusz Gál Tibor vehette át az elismerést. Mivel Szent Márton ünnepe a népi hagyomány szerint a mezőgazdasági év zárása is, az új termény, közte az új bor megáldása is része a pannonhalmi Szent Márton-napnak.

Több mint egy évtizedre tekint vissza az a hagyomány, hogy Szent Márton ünnepét a pannonhalmi Bencés Gimnázium is számos programmal üli meg. A középpontban Márton önzetlen gesztusa áll, amellyel megosztja katonaköpenyét a didergő koldussal. Szent Márton hegyének mai ifjú lakói, ha nem is ruhájukat osztják meg, hát fantáziájukat és némileg anyagi lehetőségeiket ajánlják fel. A fél köpeny nyomában ugyanis a diákság minden évben jótékonysági gyűjtést szervez, amelynek eredményét más-más rászoruló intézménynek, csoportnak vagy személynek juttatja el. 2008-ban az egymillió forintnyi befolyt összeggel a cigánymissziókat, az alsószentmártoni és kaposfői katolikus alapítványokat támogatták. A jótékonysági vásárhoz az elmúlt évben további programok kapcsolódtak: a diákok meghallgathatták Rauh Edit esélyegyenlőségi szakállamtitkár előadását, találkoztak Lankó József alsószentmártoni és Somos László kaposfői plébánossal, a támogatott alapítványok vezetőivel, két végzős diák pedig a cigányság kultúrájáról tartott előadást.

A „Szent Márton-nap” témája rendszerint nem korlátozódik csak az ünnepre. A november 11-ét megelőző hét iskolai „témahét”, amely keretében a tanítási órákon is az illető Márton-napi témával foglalkoznak. Minden osztálynak van ehhez a naphoz kapcsolódó projektje is: egy kisebb vállalkozást hoznak létre, ahol a munka minden fázisát – tervezést, előkészítést, lebonyolítást, elszámolást – a diákok végezik. Ki felelet­mentességeket, továbbalvás-cédulákat, tanárok aláírásával ellátott pólókat árul, ki éttermet, római rabszolgavásárt, kaszinót hoz létre. De van apátsági kalandozás, csatorna- és padlás­túra, koncert, traktorozási lehetőség és teremfoci-bajnokság is.

Az idei év gimnáziumi Márton-témája a drog, azaz mindaz, ami a kábítószer-használattal, függőséggel, szenvedélybetegséggel összefügg. A diákság ezúttal olyan alapítvány számára gyűjt, amely drogfüggők rehabilitációjával foglalkozik. A témahét során minden osztály drogprevenciós foglalkozásokon vesz részt, valamint a tanórákon ismerkedik a függőség társadalmi és természettudományos vonatkozásaival. A diákok egy pályázati kiírásra saját munkákat is készíthetnek ugyanezekben a témákban.

Márton gesztusa nemcsak abban állt, hogy megosztotta katonaköpenyét, hanem hogy lehajló gesztusában szembesült a koldus nyomorával, közel lépett hozzá, belépett személyes terébe. A Szent Márton-hét az előítéletekkel való szakítás, a szembesülés és a közel lépés alkalma is lehet – a köpeny mégoly csekély darabkájának megosztásán túl is. Ám Szent Márton alakja a szolidaritáson és a megértésen túl még többre mutat: Isten odaforduló figyelmességére, Krisztusra. Ittzés János evangélikus püspök 2004-ben Szent Márton ünnepén mondott szavaival: „Luther Márton a halála előtti napokban ezeket a szavakat vetette utoljára papírra: Koldusok vagyunk, ez az igazság. S tudta, hogy rajta is csak egy köpeny, egy palást segít, mégpedig az Isten irgalmasságának palástja.” Mi, szerzetesek, világiak, diákok és vendégek így vallhatjuk magunkat Szent Márton ünnepén Isten kegyelme koldusainak.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>