Cikkek listázása

Előadássorozat az MKPK „Felelősségünk a teremtett világért

Szerző: Körössy László

A Felelősségünk a teremtett világért című püspökkari körlevelében meghirdetett keresztény környezetvédelmi értékrend részletes kifejtését tűzte ki célul az Országos Lelkipásztori Intézet, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Teremtésvédelem munkacsoport, amikor közös szervezésben előadás-sorozatot indított Budapesten az Országos Lelkipásztori Intézetben.

Udvardy György püspök szeptember végén megtartott előadásával kezdődött a sorozat, amely a téma gyakorlati következményeit is tárgyalta.

– Azért akarunk szólni a teremtett világ védelméért a klímaváltozásról, a válságról, mert bennünket mindenekelőtt az ember érdekel, hogy mit tudunk mi mondani most, ebben a szituációban az emberről. Azokat a jelenségeket és változásokat, amelyek társadalmi szinten, a klímaváltozásban vagy egyéb területeken lejátszódtak, különböző szakemberek különbözőképpen ítélik meg – mondta Udvardy püspök a megnyitón. – Bennünket valójában az érdekel, hogy mit tesz ez a változási folyamat az emberrel. Azért is akarunk az emberről beszélni, mert ezen folyamatoknak, ha nem is teljesen, de jelentős részében maga az ember az okozója.

S mitől remélhetjük, hogy valami változás lesz? Csakis az embertől.

A második alkalommal október 9-én Baritz Sarolta Laura domonkos szerzetesnővér közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem doktorandusza Környezeti etikák keresztény szemmel című előadásával folytatódott a sorozat; a gyakorlati témát ez alkalommal a helyi szintű közösségi cselekvés lehetőségeinek feltárása adta. A szerzetesnő a teremtésvédelem alapjaival foglalkozó előadásában kifejtette, hogy a keresztény szemléletet az úgynevezett relatív antropocentrizmusnak kell jellemeznie, távolságot tartva a természet önértékét valló s az ember jelentőségét csökkentő ökocentrizmus, valamint a környezet kizsákmányolása felé utat nyitó antropocentrizmus elveitől.

Baritz Sarolta Laura rámutatott, hogy az ember része a természetnek, de lényegesen különbözik is tőle, és helyzetéből adódóan meg kell tennie minden tőle telhetőt életterének megmaradásáért. A teremtésvédelemmel foglalkozó püspökkari körlevél mellékleteként háromkötetes kiadvány is megjelent „Hogy művelje és őrizze meg” címmel. A kötet létrejöttében számos egyházi és világi keresztény szakember és munkatárs vett részt. Már olvasható a Tanulmánygyűjtemény a környezettudatos gondolkodáshoz, a Teremtésvédelemről lelkipásztoroknak, közösségeknek, valamint a Segédanyag a környezeti neveléshez című kiadvány. A dokumentumok megírásával nem ért véget a közös munka, a szakemberek elhatározták, hogy munkacsoportot alakítanak, a püspökkari körlevélben és a könyvekben leírtak folytatása és élővé tétele céljából. Első lépésként létrehozták a teremtesvedelem.hu honlapot mindazok számára, akik „szeretnének a jelen súlyos környezeti helyzetben ismereteket szerezni a természeti környezettel kapcsolatos gyakorlati és etikai kérdésekről. Másfelől a csoport szeretne aktivizálni, cselekvésre sarkallni minden keresztény és jó szándékú embert, hogy tevékenyen vegyék ki részüket a teremtés, a Föld megőrzéséből.” A munkacsoport keresztény álláspontja a környezeti kérdések mögött meghúzódó ideológiai, etikai irányzatok sajátos, katolikus szemléletében mutatkozik meg. Az Egyház társadalmi tanítása és a keresztény erkölcsteológia alapján szakmai alapon fogalmazzák meg a keresztény környezetetikát.

A további előadások időpontjai:

2009. november 6. péntek; 2009. november 27. péntek; 2009. december 11. péntek; 2010. január 15. péntek; 2010. február 5-6;péntek 18.00 órától 21 óráig, szombat 10.00 órától 16.00 óráig.

Az előadások 18.00 órakor kezdődnek az Országos Lelkipásztori Intézetben egy-egy elméleti és gyakorlati téma bemutatásával.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>