Cikkek listázása

Keresztény üzletemberek és vállalkozók találkozója

A vállalkozás több, mint profit

Szerző: Bókay László

Fotó: Bókay László

Októberben üzleti találkozót szervezett a keresztény üzlet­embereket és vállalkozásokat tömörítő ÉrMe Üzleti Hálózat. Olyan vállalkozások vezetőit, munkatársait hívták és várták az október 14-i eseményre, akik számára fontosak az emberi és üzleti értékek. Hogy mi is az ÉrMe Üzleti Hálózat, kik hozták létre, mik a terveik – erről Salzmann Zoltántól, a szervezet ügyvezetőjétől és a találkozón megjelentektől érdeklődtünk.

Az ÉrMe a keresztény értékeket fontosnak tartó üzletemberek baráti köre. Alapítói már tíz esztendővel ezelőtt döntéshozói helyzetben voltak, de úgy látták, hogy sok időt és energiát emészt fel életükből, hogy megbízható partnereket, alvállalkozókat találjanak. Nehéz volt olyan külsős cégeket felkérniük, amelyekkel értékrendi alapokon könnyen megérthették volna egymást, megbízhattak volna egymásban. Úgy gondolták hát, hogy szükség lenne egy olyan hálózatra, amelyhez ilyen esetekben fordulni lehet, mert abban olyanok vesznek részt, akiket már üzletileg is ismernek, hasonló értékrendet vallanak, így a bizalom révén könnyebb a közös alapok megtalálása, ezáltal az üzletkötés, a megegyezés is. Hat barát hívott még egy-egy barátot, így tizenketten megalapították az ÉrMe közösségét, melynek tagjai az „Érték Megőrzését” tartották fontosnak. Az üzleti érdekek mellett azonban a baráti, emberi kapcsolatok és a közösség megtartó ereje is nagy szerepet játszott abban, hogy az eredeti klub mára hálózattá nőtte ki magát – több százan kapcsolódnak hozzá. Rendszeresen tartanak találkozókat, indulnak ősszel kirándulni, de tartanak sportnapot és jótékonysági árverést is a háló klubtagok részvételével, ahol a klubtagok és pályázók által hozott ajándékokat árverezik el. A jótékonyság mellett a társadalmi felelősség vállalására is súlyt helyeznek, ezért pályázattal a jövő keresztény vezetőit igyekeznek támogatni úgy, hogy segítik a hazai és külföldi képzéseken való részvételüket, kapcsolatépítésüket.

Az ÉrtékMegőrző Üzleti Hálózat (ÉrMe), illetve az azon belül működő ÉrMe Klub tagjai tisztességesen szeretnének vállalkozásukban nyereséghez jutni, szeretnék azt az általános vélekedést megváltoztatni, hogy aki vállalkozó, az csal, másokon átgázol, csak önös érdekeit tartja szem előtt. Az ÉrMe tagjai a magánéletükben, de a munkahelyükön is következetesen a keresztény értékrend szerint élnek.

Év elején az ÉrMe Üzleti Hálózata bevezette az ÉrMe bankót mint a hálózat üzleti forgalmát serkenteni hivatott egyik eszközt. A bankó bevezetésének nem titkolt célja egy olyan közösségi szintű gazdaságélénkítő eszköz kialakítása, mely elősegíti az ÉrMe Üzleti Hálózat tagjainak üzleti sikerét. A bankó jelenlegi formájában nem pénz, hanem egy meghatározott körben igénybe vehető, kedvezményre jogosító eszköz. Október 14-én az ÉrMe üzleti találkozót szervezett az ilyen bankót elfogadó helyek számára, illetve azoknak, akik érdeklődnek annak működése iránt.

Hatvannál több cég jelentkezett az egész napos eseményre, ahol néhány vállalkozás kiállítással is bemutathatta tevékenységét. A találkozóra olyan cégeket is vártak, amelynek tagjai, bár az üzleti etikaszabályait betartják, megbízhatóak, ám nem feltétlenül vallják kereszténynek magukat. Ki lehet alakítani jó kapcsolatokat velük is, hiszen azt is be kell látni, hogy a magát kereszténynek valló ember sem mindig tartja be az alapvető erkölcsi, gazdasági szabályokat, s a keresztény értékeket nem hangsúlyozó vállalkozók is szép számban lehetnek a becsületes, etikus üzleti élet képviselői.

Az utóbbi egy esztendőben sokat hallani a gazdasági válságról. Sokan – minden bizonnyal jogosan – erkölcsi és bizalmi válságról is beszélnek. Válságidőszakban előnyt jelenthet egy-egy vállalkozás számára, ha személyes bizalmi kapcsolatokat tud felmutatni. Talán ehhez is segíthet az ÉrMe Üzleti Hálózat tevékenysége sok olyan vállalkozót, vállalkozást, akik bizonyították, hogy munkájukban az anyagi haszon mellett törekszenek az etikus, becsületes, megbízható munkára is.

Amint beszélgetésünk végén Salzmann Zoltán megjegyezte, ezért is örül annak, hogy egy sikeres pályázat után a közeljövőben mintegy száz középiskolába tudnak elmenni és beszélni a vállalkozói léttel kapcsolatban – elmondani az ottani diákoknak, hogy ők, sikeres vállalkozók miért gondolják, hogy a vállalkozás több, mint profit. Előadásaikkal szeretnék elérni, hogy a most felnövő nemzedék megspórolja azt a tanulói fázist, amelyen a háló tagjai, a keresztény üzletemberek java a korrupciókkal, átverésekkel, megbízhatatlanságokkal szembesülve már megfizették a tanulóleckét.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>