Cikkek listázása

Mária-napok, 2008

Erősítsük egymásban a máriás lelkületet!

Szerző: Szalamin Edit

Az újszegedi Árpád-házi Szent Erzsébet-templom szeptember 8-tól 12-ig tartotta meg hagyományos Mária-napi ünnepi rendezvényeit. A hagyomány 1937-ig vezethető vissza, amikor az akkor még fiatal egyházközség szeptember 12-én az akkori lourdes-i kápolnában ünnepséget rendezett a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére. Ezt megelőzően Somogyi Szilveszter hajdani polgármester 1920-ban Szűz Mária oltalmába ajánlotta Szeged városát.
A Kisboldogasszony napjától, Mária születésnapjától névünnepéig tartó rendezvénysorozat sok értékes, lelkiekben gazdagító élményt ajándékozott a templomunkat estéről estére megtöltő hívek sokaságának ebben az esztendőben is. A nyitónapon Gyulay Endre nyugalmazott püspök mutatta be a szentmisét, prédikációjában Máriát a hit asszonyaként állítva a középpontba. Mária hitének elemzéséhez a nagy ószövetségiek, Noé, Ábrahám, Mózes hitét bemutatva vezette el népes hallgatóságát, arra buzdítva, hogy bátran valljuk meg hitünket a hitevesztett világban. A misét követő áhítatot a Fokoláre mozgalom elkötelezettjei vezették, a „Mária, az első keresztény” gondolat jegyében. A vetített képekkel, gitárzenével kísért szép áhítat azt sugallta, hogy Mária szemével szemléljük Krisztust.

A másnapi szentmise szónoka, Kovács József szemináriumi rektor Mária szeretetét emelte ki. Mária szép, azaz jézusi szeretetét a modern fogyasztói társadalom egocentrikusságával, önszeretetével állította szembe. Arra buzdított, hogy az árral szembe úszva törekedjünk a szentté válásra, hiszen a hétköznapi életszentség minden életállapotban elérhető.

A napot lélekemelően szép zenés áhítat zárta az újszegedi Szent Cecília kórus és az egyházközség zenészeinek közreműködésével. A műsorban a legkülönbözőbb zenei műfajú Mária-dicséretek hangozottak fel, a magyar népdaloktól Arcadelt-Liszt Ave Mariájáig.

A misék közbeni igényes és magas színvonalú zenei betétek mellett ki kell emelnünk azt a remek zenei ötletet, hogy a Mária-napok öt szentmiséjén öt különböző szerző Ave Mariája hangzott el magyar és külföldi énekesek előadásában.

A harmadik napi szentmise szónoka, Laurinyecz Mihály kanonok a „Mária a kereszt alatt – az Egyház anyja” gondolat jegyében Mária küldetésének azt a sajátosságát emelte ki, hogy Jézus nyilvános működése során Mária nem kíséri fiát, de a kereszt alatt tanítványként találkozunk vele, aki új kapcsolatba került az apostoli körrel. A misét bensőséges hangulatú, felemelően szép Taizéi imaóra követte.

A negyedik nap szónoka, Kondé Lajos pasztorális püspöki helynök Mária tisztaságát állította szentbeszéde középpontjába. Kívánatos – mondotta, – hogy Mária élete örök példa legyen számunkra. A mai társadalomban, amelyben értéktelen, sőt lenézett a tisztaság, jellé, őrállóvá kell válnunk, új, Istent befogadó, Istent bátran megvalló emberré. Erősítsük egymásban a máriás lelkületet!

A zárónap szónoka, Kiss-Rigó László, egyházmegyénk főpásztora az alázat és a szolgálat példaképeként mutatta be Máriát, akinek már az apostoli korban nagy tekintélye volt. E tekintély forrása Isten akaratának feltétlen követése. Az igazi tekintély alázattal párosul. Máriát alázatra kötelezte az a tudat, hogy a megváltó anyja. A prédikáció egésze Máriának, a hiteles példaképnek követésére buzdított.

A zárónap s egyúttal az egész rendezvénysorozat legmegindítóbb mozzanata a keresztút volt a templomot övező Ligetben. Az egyes stációk elmélkedéseit plébániai közösségünk különböző csoportjai készítették, Krisztus keresztjét fiataljaink hordozták. Keresztény hitünkben és reményünkben megerősödve, a közösségi összetartozás boldogító érzésével mondtunk hálát Máriának, s az ő közvetítésével a Mindenhatónak.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>