Cikkek listázása

Keresztény akadémia érseki gondolatébresztővel

Mi a katolikus ember szerepe a mai magyar társadalomban?

Szerző: Porta Sajtószolgálat

Nagy érdeklődés mellett rendezte meg a kecskeméti Porta Egyesület Katolikus Munkacsoportja és a Szent Miklós Templomigazgatóság legújabb egyházi konferenciasorozatának nyitóprogramját a Kodály Zenepedagógiai Intézet dísztermében. Az első – gondolatébresztőnek is szánt – beszélgetés azt vizsgálta, hogy mi a katolikus ember szerepe a mai magyar társadalomban, illetve melyek az Egyház lehetőségei, esetleg feladatai a közélet területén.
Bevezetőjében dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke hangsúlyozta, hogy a Katolikus Egyház elsődleges feladata transzcendens küldetésének teljesítése, de természetesen nem lehet közömbös a világban, illetve a szűkebb környezetünkben történő közéleti eseményekkel szemben sem.

A keresztényeknek Jézus tanítását követve szent kötelessége, hogy jó szándékú embertársaik problémáival közösséget vállaljanak, még ha azok esetleg ateisták is. A klérus tagjai természetesen nem vesznek részt az aktív közéletben, bár ha a szükség úgy kívánja – például kistelepüléseken – ebben a tekintetben is előfordulhatnak kivitelek.

A II. Vatikáni Zsinat kifejezetten biztatja a híveket az erejük és tehetségük szerinti közéleti szerepvállalásra. Ez azért is fontos, mert a politika – persze csak a jó politika – segítségével nagyon sok emberen lehet segíteni. Dr. Bábel Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy a Katolikus Egyház egyetlen párt mellett sem áll, még a Kereszténydemokrata Néppárt programjával sem azonosul egy az egyben. Az Egyház tanításaiban Isten szerepel mindenek előtt, míg a politika hajlamos a „haza mindenek előtt” gondolatot használni vezéreszmeként. A kereszténység józanságra int, ugyanakkor a katolikus papok soha nem mulasztják el, hogy imádkozzanak a hatalom gyakorlóiért.

A továbbiakban a budapesti központú Keresztény Közéleti Akadémia tevékenységével ismerkedhettek meg a jelenlevők. Budaházy Gábor, a szervezet titkára elmondta, hogy 2003-as megalakulásukkor célul tűzték ki a keresztény társadalmi tanítás és az ezen alapuló kereszténydemokrata, keresztény-szociális gondolatok terjesztését, népszerűsítését és meggyökereztetését a közéletben. Budaházy Gábor beszélt arról is, hogy a rendszerváltást megelőző négy évtizedben az Egyház teljes egészében kiszorult a közéletből, és ez a mai napig érezteti hatását. A titkár arra hívta fel a figyelmet, hogy kiemelt feladatuknak tekintik azoknak az embereknek a keresését és képzését, akiknek segítségével a jelenleg gyakorlatilag nem létező keresztény közéletiség kialakítható és eredményesen működtethető lenne.

A Porta Egyesület rendezvénysorozatának következő programja a tervek szerint az önkormányzatok és az egyházak közötti kapcsolat sajátosságainak, lehetőségeinek tárgyalása lesz.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>