Cikkek listázása

„Ciprusfenyő sarjad a tövisbokor helyett…” (Iz 55,13)

A tövisbokor

Szerző: Katona Marianna

Fotó: Léphaft Pál

Ahogyan a jerikói rózsa – melyről múlt havi számunk meséje szólt – képes kivirágozni néhány csepp víztől akár több évi szárazság után is, úgy szeretnénk feleleveníteni számotokra a Szentírás több ezer éves történeteit. Ha figyelmesen és nyitott szívvel olvassátok, ti is kivirágozhattok Isten virágoskertjében, mint a jerikói rózsa. Most „bibliai kertünk” egy olyan lakójáról lesz szó, amely már Jézus születése előtt is elterjedt Palesztina földjén. Ez a tövisbokor.
Egyszer régen egy nagy palota udvarában éldegélt egy szomorú tövisbokor. Hogy miért volt szomorú? Hát csak azért, mert senki sem szerette. Mindenki nagy ívben kikerülte, emberek és állatok egyaránt irtóztak tőle. Sóvárgó szemekkel leste az ég madarait, hátha egyszer ő is otthont adhat nekik ágai között, de azok féltek a szúrós tüskéktől.

A tövisbokor szomorúan hajtotta le fejét, és arra gondolt, milyen igazságtalan a világ, hiszen ő senkinek sem akar ártani, mégis mindenkit megsebez. Szívében elégedetlenség és harag tüze pusztított, és ettől tüskéi még nagyobbak, még hegyesebbek lettek.

Egy tavaszi délután, mikor a nap csendes sugarai minden élőt körülöleltek, különös zajra lett figyelmes. Katonákat máskor is látott, hangos és durva kiáltozásaikat szinte már megszokta. Nem is őrájuk figyelt fel. Inkább az a lehajtott fejű, szokatlanul csendes idegen keltette fel érdeklődését. Annyira más volt, mint azok az emberek, akiket eddigi élete folyamán látott. Valami mély nyugalom áradt lényéből, pedig a katonák mindent elkövettek, hogy kibillentsék belőle.

– Na mi van, Názáreti? Megnémultál?! Találd el, ki köpött le! – ordibálták röhögve.

A bokor csak ekkor vette észre, hogy a fehér ruhás férfi szeme be van kötve. „Szegény! – gondolta magában. – Mivel szolgálhatott rá, hogy így bánjanak vele? Miért bántják?”

Ekkor az egyik katona letépte a férfi szeméről a kendőt, és vihogva felkiáltott:

– Várj csak, majd mi mindjárt megkoronázunk, ahogyan az egy igazi királyhoz illik!

A többiek kaján vigyorral az arcukon követték társukat, aki a tövisbokor felé indult. A bokor rosszat sejtve a fehér ruhás férfira nézett, s tekintetük egy percre összeért. Egyetlen villanás volt csupán, mégis a világ minden fájdalma belefért ebbe a pillantásba.

– Ó! – kiáltott fel a tövisbokor. – Hiszen ártatlan! Ő az, akinek érkezésére az egész természet sóhajtva vágyakozott! Miért nem örülnek neki? Miért teszik ezt vele? – tornyosultak fel a tövisbokor lelkében a kérdések. Ám ekkor egy durva, kesztyűs kéz megragadta, és jó darabot letört ágaiból. Végighasított testén a fájdalom, de még ennél is jobban átjárta a félelem, mikor a katona kaján ábrázatára nézett.

– Jó kis korona lesz belőled! – rikkantotta a sisakos, és odalépve a fehér ruháshoz, határozott mozdulattal fejébe nyomta a töviskoronát. A tövises ág érezte, hogy tüskéi belefúródnak a meleg húsba, és forró vérpatakokat fakasztanak belőle. Érezte, hogy az ember teste megremeg a fájdalomtól, melyet ő okozott neki.

– Istenem! Miért engeded ezt? – fakadt ki. Hallotta távolból a tövisbokor fájdalmas zokogását, és érezte, nem tehet mást, mint hogy belesimul mindenek Teremtőjének akaratába. Ettől szíve is lecsillapodott, átvette a szenvedő férfi ziháló lélegzetvételének ritmusát. Közben egyre távolodtak a bokortól egy félelmetes és magasan fekvő hely felé. Amennyire csak tudta, összehúzta tüskéit, hogy minél kevesebb fájdalmat okozzon viselőjének. Egyszer csak a magasban találta magát. Addigra szinte már egybeolvadt a férfival. „Bárcsak nekem fájna inkább!” – gondolta. Mikor már úgy érezte, nem bírja tovább, a férfi fölkiáltott. Majd minden elnémult. Az ég hirtelen besötétedett, s az ág egyszerre érezte, hogy az egész természet reszkető imái, mint apró könnycseppek, hulltak alá az égből. Mikor ismét a földön találta magát vértől és esőtől csatakosan, tudta, mindennek vége. Csak sírt és sírt. És sírása beleolvadt a világ összes tövisbokrának fájdalmas zokogásába. Nem számolta tovább a perceket.

Mire harmadnapon virradni kezdett, különös érzés kerítette hatalmába. Nem tudta, mi ez, de érezte, hogy valami egészen új dolog kezdődött el. Ekkor vette észre a férfit.

– Hogy lehet ez? – álmélkodott. – Hiszen meghalt! De most újra él! És felém közeledik!

A férfi kezével végigsimogatta a töviskoszorút, s ekkor megtörtént a csoda! Az összetekert ágacska érezte, hogy tüskéi kihullanak, s új hajtás fakad belőle, amely már egészen más, mint amilyen eddig nőtt rajta. Nem voltak többé a félelmetes tüskék, hanem lágy fenyőlevelek formálódtak belőlük. Szíve megtelt szeretettel és hálával a férfi iránt, s ettől még jobban növekedni kezdett.

Másnap reggel asszonyok sétáltak el mellette, és csodálkozva vették körül.

– Nini! Mikor nőtt ide ez a pompás ciprusfenyő? Két napja még nem volt itt!

De a kis fenyő tudta, hogy a legnagyobb csoda – melynek ő már szemtanúja lehetett – még csak ezután vár rájuk. Amikor végre ők is megtudják, hogy aki értük halt meg, újra él!

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>