Cikkek listázása

Egyházi és EU-s támogatással megújult Alsószentmárton katolikus óvodája

Kisebbségi oktatás, nemzetiségi nevelés

Szerző: Fazekas Orsolya

Fotó: Fazekas Orsolya

Néhány kilométerre fekszik a magyar-horvát határtól Baranya megye piciny falucskája, melynek szinte teljes lakossága roma. Közel ezerkettőszáz ember él itt egymásra utalva szegényes körülmények között. A falu Szent Márton Katolikus Óvodájának most megújított intézménye azonban nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a leszakadt térségben felnövekvő gyermekek megfelelő alappal lépjenek tovább az általános iskolákba.
Alsószentmárton, ahogy a védőszent nevéből is következik, katolikus horvát település volt, akárcsak az Ormánság nyugati részén ma is zárt közösséget alkotó horvát Felsőszentmárton. Az egykézés hatására azonban már sok-sok éve megindult a református népesség elöregedése, a horvátok pedig az iparosítás hatására a városokba települtek. Az elnéptelenedett falvak házait olcsón meg lehetett vásárolni. Így gyorsult fel az etnikai homogenizálódás, vagy más néven a gettósodás folyamata.

A mintegy 1200 fős település alapvető gondja, hogy csaknem mindenki munkanélküli, az egész település gettóvá vált. Jelenleg két óvoda működik a faluban, melyekben együttvéve 100 gyermek részére teszik lehetővé a felkészülést az iskolai évekre. A Pécsi Egyházmegyei Hatóság által fenntartott Szent Márton Katolikus Óvodába hetven gyerek jár. Eddig egyszintes épületben, két csoportszobában, igen szerény lehetőségek között éltek, egy pályázat elnyerésével azonban jelentős mértékben megváltozott helyzetük.

2006 tavaszán indult a beruházás, melynek keretében a régi óvodaépület átalakításával, felújításával, bővítésével 75 férőhelyes, minden európai uniós elvárásnak megfelelő intézmény jött létre. Korszerű nevelési-oktatási létesítménye lett Alsószentmártonnak, amelyet mozgáskorlátozott gyermekek is igénybe vehetnek.

A csoportszobák, irodák, nevelőtestületi szobák teljes berendezése megújult, kialakítottak egy könyvtárat és egy tornaszobát is. A könyvtárba szintén pályázati pénzből könyveket, CD-ket, DVD-ket, videokazettákat szereztek be. A tornaszoba berendezéseit, eszközeit is pályázati pénzből vették – a babzsáktól a bordásfalig és a trambulinig mindent. Mind a gyerekeknek, mind a felnőtt dolgozóknak új öltözők, mosdók, vécék épültek. Étellift is van. Külön nevelőtestületi szobát, tárgyalóhelyiséget létesítettek. A játszóudvart teljesen átalakították, biztonságos játékokat szereztek be. Az óvoda összes eddigi játékát eltávolították, hiszen egyik sem volt megfelelő arra, hogy a gyerekek használják őket. A projekt magába foglalta a mosókonyha kialakítását és a hozzá szükséges berendezések – mosógépek – beszerzését. Szintén a projekt részét képezte a melegítőkonyha helyiségének kialakítása, a működéshez szükséges eszközök (merőkanál, edények), berendezések (a csapteleptől kezdve a hűtőkön, tűzhelyeken keresztül egészen a papíradagolóig) beszerzésének, beüzemelésének költségét teljes egészében a Pécsi Egyházmegyei Hatóság fedezte.

A környéken egyedülálló, hogy zárt szennyvíztároló helyett biológiai szennyvíztisztító berendezést alakítottak ki, mely a keletkező szennyvizet megtisztítja. Az így visszanyert vizet újra fel lehet használni például mosásra vagy öntözésre. A korábbi vegyes tüzelésű kazán helyett az épület fűtését geotermikus, alternatív fűtési rendszer kiépítésével, valamint tartályos PB-gáz biztosításával oldották meg. Mindkettő környezetbarát.

A teljes felújítás, átépítés 171 millió forintba került, melynek nagy részét a Regionális Fejlesztési Operatív Program pályázatának elnyerésével finanszírozták, ám támogatásával jelentős mértékben hozzájárult a Pécsi Egyházmegyei Hatóság is a felújításhoz.

Ma már új ruhába öltöztetett, tágas, szép épület várja reggelente a kicsiket és nagyokat. Mint azt a vezetőnő, Jovánovics Ágnes is elmondta, az 1998. szeptember 1-je óta működő óvoda új környezete segíti a nevelők munkáját is, hiszen nem mindegy, hogy összezsúfoltan, kis helyen, egy lelakott épületben végzik-e munkájukat, vagy tiszta, rendes, a kor igényeinek és elvárásainak megfelelő épület ad otthont a napi feladatok elvégzéséhez. A gyermekeknek sokkal nagyobb mozgástér jut, így hatékonyabban tudnak velük foglalkozni. Az újonnan létesített tornaszoba télidőben is lehetővé teszi a testedzést.

Tágabb, szebb, élhetőbb környezetbe kerültek a gyermekek és nevelőik. A megújított intézmény nagymértékben hozzájárul ahhoz is, hogy a leszakadt térségben felnövekvő gyermekek megfelelő alappal, hátrány nélkül lépjenek tovább az általános iskolákba.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával és az Európa Terv keretében valósult meg.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>