Cikkek listázása

Biblia- és koránkonferencia Szegeden

Ábrahám, Jézus és Mohamed egy asztalnál

Szerző: Márton Gábor

Fotó: Márton Gábor

Augusztus 26. és 28. között rendezik meg hazánkban az első olyan tudományos ülést, amely a zsidó, keresztény és muzulmán vallás szent könyveinek egymáshoz való viszonyával foglalkozik. Ez a rendezvény immár a 19. a Szegedi Biblikus Konferenciák sorában. A gazdag, csaknem két évtizednyi múltról és az idei témáról mesélt lapunk munkatársának dr. Benyik György, a Szegedi Hittudományi Főiskola biblikus tanszékének vezetője, aki a kezdetektől szervezője a konferenciasorozatnak.
– Ha csak a számokat nézzük, a Szegedi Biblikus Konferencia 19. évfordulóján arról adhatunk számot, hogy eddig 218 előadást hallgattunk meg, ezek szövegét pedig 14 kötetben tettük közzé. Összesen 30 könyvvel, vagyis átlagosan évente két kötettel gyarapítottuk a biblikus irodalmat. A tizennyolc év alatt 2435 személy vett részt a rendezvényen. A tudományos program nemzetközi elismertségét igazolja a 69 külföldről érkezett neves előadó is.

A konferencia megvalósításának tétova kísérlete 1987-ben történt, de az első valóban jelentős tudományos összejövetel 1989-ben volt immár ökumenikus jelleggel. Az első két alkalommal inkább csak problémákat vetettünk fel, az elhangzott előadásokat ki sem adtuk.

Már a kezdet kezdetén komoly nézetkülönbség alakult ki arról, hogy maradjon-e a konferencia katolikus, és csak professzorok vegyenek részt rajta, vagy nyisson a testvéregyházak társ­intézetei és megfelelő előképzettséggel rendelkező világiak felé is. Végül a nyitás mellett döntöttünk, és az eredmények igazolták döntésünk helyességét, hiszen a látogatottság évről évre növekedett. Szívesen látogatnak a konferenciára papok, lelkészek – egyfajta továbbképzésként fogva fel ezt a találkozási lehetőséget. A testvéregyházak felsőoktatási intézményei, a civilek és számos szerzetesrend is képviselteti magát ezeken az őszi összejöveteleken. Jó találkozási helye a konferencia a teológiát végzett katekétáknak is, akiknek ilyen irányú szervezett továbbképzése sajnos még nincs megoldva.

Az első két találkozás meghatározó egyénisége néhai Gál Ferenc professzor volt, aki szorgalmazta, hogy készüljön kommentár az újszövetségi Szentíráshoz. A második évben már jelen volt Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, akit később a konferencia alelnökének kértünk fel, valamint Rózsa Huba professzor is. Jakubinyi György és Kocsis Imre kommentárjának ötlete is ezután született meg, de ekkor fordítottuk le a Collegeville Liturgical Press újszövetségi kommentársorozatát is, ami Szegedi Bibliakommentár címen 11 kötetben jelent meg. Kezdetektől lelkesen segített Valentiny Géza prelátus, aki sokáig egyetlen támogatónk volt, valamint házigazdánk, Gyulay Endre megyéspüspök.

1996 körül újabb fordulópont következett: nagy viták kezdődtek, mivel a résztvevők közül néhányan a konferencia ortodoxiáját féltették.

Jakubinyi György érsek ekkor tisztázta, hogy egy tudományos ülésen nem kell egysíkú véleményeket előadni, és az elhangzottak nem sértik a hivatalos katolikus véleményt. Éppen a tudományos viták teszik érdekessé ezeket az összejöveteleket, és a viták eredményeként tisztázódhat katolikus felfogásunk is. A teológusok nézeteit ma már néhányan nehezen értik meg, tehát szükségessé vált olyan viták lefolytatása is, amelyek azt a kérdéskört is érintették, hogy a hallottakból mit tanítsunk hittanórán, szószéken, bibliaórán. A Kárpát–medencében minden teológiai vélemény jelen van, sok esetben helytelen nézetekkel is találkozunk, ezek kiigazítására is született a konferencia intézménye. Ez a rendezvény hangsúlyozottan teológiai, legfőbb célja, hogy a teológiai gondolkodást fejlessze.

Ami az idei témát illeti: meggyőződésem, hogy Ábrahámot, Jézust és Mohamedet ­könnyen egy asztalhoz lehetne ültetni. Mindegyiknek egészen különös kapcsolata volt az Istennel. Sajnos ezt nem tudjuk megtenni, ezért a konferenciánkon legalább a nevükhöz kapcsolódó írásokat igyekszünk alaposan megvizsgálni. A kutatás nehézségét az okozza, hogy a monoteista vallások három meghatározó személyisége a követők emlékezetében meglehetősen különböző módon jelent meg, és a hozzájuk kapcsolódó vallási közösségek is nagyon eltérő módon fejlődtek. E vallási közösségek tagjai a történelem során számtalan politikai jellegű konfliktusba keveredtek, és vallási rendszerükben is tartós gyanakvással viseltetnek egymás iránt.

A konferencia célja, hogy a II. vatikáni zsinat Nostra Aetate dokumentuma értelmében, visszatérve a forrásokhoz, tiszteletreméltó párbeszédet folytassunk a vallások között ismert szakértők segítségével.

A konferencia magyar, német és angol nyelvű. Az idegen nyelvű előadások magyar fordítása az előadással párhuzamosan kivetítve olvasható. A konferencián való részvétel, a szállás és az étkezés is ingyenes. Szállást biztosítunk papoknak a Szent Gellért Papi Szemináriumban, világiaknak a Szent Imre Katolikus Kollégiumban. A konferencia helyszíne a Szegedi Hittudományi Főiskola (Dóm tér 6.). Jelentkezni 2007. július 30-ig lehet (benyik@theol.u-szeged.hu).

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>