Cikkek listázása

Kérdéseinkre válaszol: Eperjes Károly színművész

Otthon érzem magam, de még úton vagyok hazafelé

Szerző: Körössy László

Fotó: Új Színház

Kereszténységüket a közéletben is nyíltan vállaló egyházi személyiségeket, hitvalló embereket bemutató sorozatunkban ezúttal Eperjes Károlyt, Jászai Mari-díjas és Kossuth-díjas színművészt kérdeztük.
– Ön szerint mi az igazi irgalmasság lényege?

– Azt mondja az Írás, legyetek irgalmasok, amint Atyátok is irgalmas hozzátok. Tehát ő irgalmas hozzánk, és ezt az irgalmat kellene elfogadni és egymás iránt is gyakorolni. De az irgalmasságot hogyan lehet teljességében gyakorolni úgy, hogy Istent nem fogadom el?

– Mi jelent az Ön számára igazi örömet?

– Talán a napi szentáldozás a legnagyobb örömöm. Egyébként sokféle örömet érezhet az ember, de meg kell mondjam, hogy legtöbbször akkor fogjuk fel azt, hogy mi az öröm, amikor annak hiányát érezzük.

– Melyik az az erény, amelynek a jelenlétét a legszükségesebbnek tartja mai társadalmunkban?

– Mindenkinek más-más erénnyel van baja, nekem a türelemmel van a legtöbb problémám. Édesapám azt mondta: tudd a mértéket, fiam! Nem lehet egyet kiragadni az erények közül, jól kellene gyakorolni mindegyiket.

– Ha önmagát jellemezné, mely tulajdonságát tartaná a legfontosabbnak?

– A jóért való küzdést, talán…

– Mi a legnagyobb kincs az Ön életében?

– Remélem, a hit. Istentől kaptam, persze rá kellett mondanom az igent. A hit a legnagyobb kincs, ami nem önmagában való, amit Isten mindenkinek megad, de ki-ki másként válaszol rá a szabad akaraton keresztül, ami szintén Isten ajándéka. A legnagyobb kincs számomra a napi szentáldozás, minden ember számára pedig az üdvösségre való meghívás.

– Mit jelent az Ön számára a katolikussága?

– A teljességre való törekvést. Katholikosz, azaz egyetemes.

– Melyik a kedvenc evangéliumi részlete, imája?

– János evangéliumának 1. fejezete, a másik nagy kedvencem pedig az Efezusiakhoz írt levélből a 3,17–19.

– Melyik az a könyv, amit a Szentírás mellett magával vinne, ha hosszú időre egy lakatlan szigetre kellene mennie?

– A magyar költészetet.

– Ki a kedvenc regényalakja?

– Ezen még nem gondolkodtam. Gyerekkoromból a Winnetou.

– Ki a kedvenc történelmi alakja?

– Szent István, Szent László, a Hunyadiak, Kapisztrán Szent János, Rákóczi Ferenc, Széchenyi Ferenc és István, és természetesen Mindszenty bíboros úr, azaz a nemzet „jobb” oldala. De a „legnagyobb magyart”, Szent Istvánt csak megközelíteni tudjuk.

– Ki a kedvenc festője, muzsikusa?

– Csontváry a kedvenc festőm, és annak ellenére, hogy volt némi gondja az Egyházzal, számomra Vivaldi az egyes számú zeneszerző, valamint Liszt Ferencet mint nagy megújhodó személyiséget szeretem. És Händelt.

– Ki a kedvenc női és férfi szentje?

– Ó, többen is vannak. A férfiak közül Szent József, János apostol, Pál és Péter a nagy kedvencek, valamint a magyar szentek, közöttük is Szent István az egyes számú. A külföldiek közül különösen szeretem Fülei Szent Miklóst, Fülében tettem le a megújhodott életfogadalmamat. Nagyon szeretem Pio atyát, és nagyon-nagyon megkedveltem Morus Szent Tamást, illetve Hofbauer Kelement, Bécs védőszentjét, ő térítette meg gróf Széchenyi Ferencet, és ha ez nem történt volna meg, akkor nincs Széchenyi Istvánunk. Olyan fontos számunkra Hofbauer Kelemen, mint a középkorban Szent Adalbert vagy Szent Gellért. Természetesen a névadó szentjeimet, Borromeo Szent Károlyt és Szent Imrét is nagyon szeretem.

A nők közül az első a Szűzanya, nagyon szeretem Szent Mária Magdolnát, a nagy megtérőt, szeretem Szent Ritát is (naponta imádkozom hozzá), valamint a „Teréz szenteket”, Nagy Szent Terézt, Lisieux-i Szent Terézt, és… Teréz anyát. Szent Bernadettet is nagyon kedvelem és a magyar szenteket: Szent Margitot, Szent Erzsébetet, Boldog Gizellát…

– Mi az, amit a leginkább nagyra becsül a nőkben?

– Azt, hogy a Szűzanyát követhetik, hogy áldáshordozók. Mindig fáj, amikor ezt valaki „terhességgé” degradálja.

– Ki az az öt személy, akit szívesen meghívna egy vacsorára?

– Jézust, Máriát, Józsefet és akiket ők szeretnének…, de volna még ötletem.

– Melyik a kedvenc magyar étele, bora?

– Kedvenc ételem a vadas. A borászokkal annyira jóban vagyok, hogy nem szívesen emelném ki valamelyik borukat, de ha már választani kell, akkor egy Tiffán és egy Takler biztosan lenne a kedvencek között.

– Melyik virágot szereti a legjobban?

– A rózsát.

– Mivel tölti szabadidejét?

– Attól függ, hogy miből szeretnék kikapcsolódni. Többnyire zenehallgatással, olvasással, jó filmmel, színházzal, utazással, focizással vagy meccsné­zéssel, szóval nem okoz problémát számomra a kikapcsolódás.

– Van-e kedvenc sportja, sportolója?

– Kedvenc sportolómat úgy hívják, hogy Balczó András, a kedvenc sportom pedig a labdarúgás, de az öttusát tartom a sportok királyának.

– Melyik szín fejezi ki leginkább az ön egyéniségét?

– A fekete és a fehér.

– Ha csodatévő hatalmat kapna, mire használná?

– Én már megkaptam, minden keresztény megkapta. Arra használom, amire az Úr Jézus kéri, hogy vigyünk hozzá minél több embert, ha lehet, mindenkit. Nem realista az, aki nem hisz a csodákban.

– Mi az, amit másképpen tenne, ha még egyszer elkezdhetné az életét?

– Talán komolyabban venném a nyelvtanulást, és nem hagynám abba a zenélést. És ami a legfontosabb, amivel az egészet kezdenem kellett volna, hogy sok mindent nem próbálnék ki, ami a bűnbe ütközik, amit botor fejel kipróbáltam az önmegvalósítás miatt. Ezek fájnak a legjobban.

– Ha csak egy órája maradna az életéből, mit tenne a rendelkezésére álló időben?

– Attól függ, hogy mikor lenne az az egy óra. Ha már aznap voltam szentmisén, akkor biztosan a családommal tölteném azt az egy órát, ha pedig nem, akkor megkérném a családomat, hogy menjünk el egy szentmisére – közösen.

– Melyik várost vagy országot tartja a legszebbnek?

– A történelmi Magyarországot tartom a legszebbnek. A legszebb város pedig… a kisebbek közül Sopron és Eger. A nagyvárosok közül pedig a mi „Ninivénk”: Budapest. De Velence, Róma, Jeruzsálem „se kutya”.

– Hol érzi igazán otthon magát?

– Én otthon érzem magam, de még úton vagyok hazafelé.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>