Cikkek listázása

Megnyílt a Wojtyla Barátság Központ

Szent Anna asztalánál

Szerző: Sipiczki Sándor

A nemes célokért való összefogás szép példájaként a napokban ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit és kezdte meg áldásos tevékenységét Kecskeméten a helyi Szent Miklós-templom hívő közössége, a Ferences Harmadrend Kecskeméti Imaköre és a Szent Anna Porta Kht. kezdeményezésére létrehozott Wojtyla Barátság Központ.
A Wojtyla Barátság Központ Egressy utcai épületében később a szociális szolgáltatások széles palettáját kívánják működtetni. Egyelőre – a nyitás napjától – a rászorulók napi egyszeri étkeztetését kezdték meg. Az épületet a város önkormányzata bocsátotta az üzemeltetők rendelkezésére.

Az ünnepélyes megnyitón Ferentzi Attila, a Porta intézményvezetője elmondta, hogy az új közkonyha működésének első napjától kezdve cselekvőn is kifejezi alapításának lényegét, tartalmát: segíts a rászorulókon, adj befogadó meleget, tápláló ételt, jó szót, tartós támogatást az elesett, megfelelő jövedelem és biztos háttér nélküli, létminimum alatt élőknek. Azoknak a szemérmes, csendes, de már a szegénység terheit hordó embereknek, akik a megyeszékhely népességében jelentős részt képviselnek, de magukról gondoskodni, érdekeiket képviselni nem tudják segítség nélkül.

Az intézményben hamarosan különböző foglalkozásokkal is segítik majd a betérőket. A tervek szerint orvosi vizsgálatok, ismeretterjesztő előadások, közművelődési programok fognak hozzájárulni a hátrányos helyzetűek testi és lelki épüléséhez. Az üzemeltetők kiemelt hangsúlyt kívánnak fektetni a drogprevencióra, a szenvedélybetegek segítésére, gyógyítására, rehabilitációjára, munkához segítésére. Családtervezési és lelki tanácsadás is lesz. Itt kap helyet a Hírösvárosi Cigány Misszió (CIMISZ) is.

– A Wojtyla Barátság Központ tevékenysége nem törvényekre vagy filozófiákra épül. Igazi alapja a Bibliában fogalmazódik meg: „Jobb adni, mint kapni” – tette hozzá Pásztor Jolán a Szent Anna Porta Kht. Ügyvezetője.

Az intézmény anyagi bázisát a Szenteste Alapítvány mellett működő Szent György Szeretetszolgálat, valamint a támogatók összefogása erősíti.

Bárkányi Ernő templomigazgató elmondta, hogy a barátságház nem véletlenül vette fel Karl Wojtyla – a néhai II. János Pál pápa – nevét. Ő volt az ugyanis, aki vallási hovatartozástól függetlenül képes volt közeledni minden emberhez, aki megkülönböztetett figyelmet fordított a megszomorítottakra, az elnyomottakra, a lehetőségeikben és képességeikben korlátozott és beteg emberekre. A szervezők felvették a kapcsolatot Karl Wojtyla szülővárosának vezetőivel. Ez egyben lehetőséget kínál a lengyel település és Kecskemét között partneri együttműködés kialakítására is. Első lépésként II. János Pál szülővárosától kaptak felajánlást a ház üzemeltetői annak a pápát ábrázoló festménynek az elkészíttetésére, amelyet Kő Ferenc festőművész festette meg, s amely jelenleg már az intézmény étkezdéjét díszíti. Már az első napon mintegy száz ember kapott háromfogásos ebédet. Nem maradnak ki a szolgáltatásból azok a rászorulók sem, aki nem tudják felkeresni a házat, ugyanis lehetőség nyílik az étel elvitelére is. Az ingyenes ebéd iránt nagyon nagy az igény. A rászorultság eldöntésében az egyházközség mellett a segítő harmadrendiek is részt vesznek.

Bár a most még kissé romos ház további felajánlásokért kiált, megnyitása – amelyet nem véletlenül időzítettek Szent Anna napjára, Jézus nagyanyjának ünnepére – lélekemelő pillanatokkal gazdagította a jelenlevőket. A szegények és elesettek virágkoszorúkkal ékesített kapun léptek be a barátságközpontba, ahol az ugyancsak virágokkal ékesített ebédlőben nemcsak tápláló étel, hanem éltető, lelkesítő ige is várta – illetve várja a jövőben is – őket.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>