Cikkek listázása

Éjszakai sport a Váci Püspökség drog- és bűnmegelőző programjában

Pingpong péntek éjjel

2004 márciusában dr. Beer Miklós püspök úr kezdeményezésére Vác városában megszületett az Éjszakai Sportolás mozgalom. Az egyház tulajdonában levő Szeminárium tornaterme és folyosói pingpongasztalokkal teltek meg, és megindult a program meghirdetése a városban plakátok és templomi hirdetések által. Nemcsak gyerekeket kerestünk, hanem önkéntes segítőket is. Mindkettőből bőségesen jelentkeztek. Így indult el a váci Éjszakai Sportolás egy évvel ezelőtt, 2004. március 19-én. Egy éve ingyenes sportolási lehetőséget biztosítunk minden péntek este 20 órától hajnali 4-ig. A tornatermében teremfoci, kosárlabda, röplabda, a többi helyiségben: pingpong, csocsó, darts, biliárd, tollaslabda, teke, a konditeremben 10 kondigép várja a fiatalokat. A büfében: ingyen kaphatnak a gyerekek teát, szódát, zsíros- és lekváros kenyeret.

Már az első alkalommal 70 fiatal látogatta meg rendezvényünket, és 10 önkéntes jelentkezett rendezőnek. Ez az érdeklődés azt jelzi, hogy az ötlet nagyon is jó, a fiatalok szívesen sportolnak szabadidejükben, akár éjszaka is. A felnőttek örömmel jelentkeznek térítés nélküli önkéntes rendezői munkára, mert ők maguk is tapasztalják azt, hogy mennyire kiszolgáltatottak a fiatalok a hétvégi éjszakában. Értelmes és jó programnak tartják az éjsportot. A fiatalok kezdeti érdeklődése azóta sem hagyott alább. Minden pénteken legalább 60–130 fiatal jelenik meg az éjsporton, a rekord 180 fő volt. Igazából reklámozni sem kell az éjsportot, mert a fiatalok hozzák magukkal az ismerőseiket, barátaikat.

A létszám növekedése a sportolási helyek bővítésére sarkallt bennünket, így az épület alatti nagy pincetermeket átalakítottuk, tataroztuk. Többször előfordult az is, hogy a székesegyház előtti téren is folyt a sportolás, a járdákra is ki kellett helyezni pingpongasztalokat. A program egyik vonzereje az ingyenessége. Nagy örömünkre egész családok is megjelennek szép számmal, az apuka vagy mindkét szülő elhozza gyermekeit sportolni, felügyelve, vigyázva rájuk.

Az éjsporton keresztül sikerült személyes kontaktust kialakítani a fiatalokkal. Olykor a szülőt is próbáljuk pótolni veszélyeztetett gyerekeknél, amikor gondjairól és örömeiről elbeszélgetünk velük. Sok fiatal magatartásán megfigyeltük a közösségi szellem jótékony hatását. Vendégeink egy része igazából nem is a sportolás miatt látogat meg bennünket, hanem azért, mert nincs hová mennie. Számukra filmklubot, számítógépezést és kiscsoportos beszélgetést vezetünk be. Tervezünk vasárnapi kirándulásokat a környékbeli helyekre. Távlati tervünk nyári táboroztatás.

Az éjsportolók immáron kezelhető közösséggé váltak, így bűnmegelőző, drogismertető és egyéb témákban előadásokat is tervezünk számukra. A programot a Váci Püspökség működteti és finanszírozza, de több cég is felfigyelt már az Éjszakai Sportolásra, és szívesen vállalták a szponzorálást a nemes, ifjúságvédelmi cél érdekében. Az érdeklődők nagy létszáma és összetétele miatt a rendőrség is szívesen segít a biztonságos kikapcsolódás megvalósításában.

Más éjsport klubok is léteznek, amelyek közül néhányan már nagyobb múltat mondhatnak magukénak. A létszámot illetően eddig a váci Éjszakai Sportolás a legnagyobb 160 regisztrált taggal, és – tudomásunk szerint – az egyedüli egyházi kezdeményezés. Alkalmanként meglátogatjuk egymást, közös sportos rendezvényeket szervezünk.

Szeretettel ajánljuk a programot egyházközségek, iskolák figyelmébe, és hasonló kezdeményezésekkel szívesen felvennénk a kapcsolatot. Elérhetőségünk: ejszakaisportolas@

vaciegyhazmegye.hu vagy 2600 Vác, Migazzi tér 1.

 A gyökerek

1988-ban egy Marylandban (USA) élő szociális munkás – tanulmányozva az éjszakai életet – arra lett figyelmes, hogy leginkább a sötétedés beállta után virágzik a fiatalkorú bűnözés és a kábítószer-kereskedelem. Nem nézte tétlenül a gyerekek elkallódását. Barátaival összefogva hamarosan éjszakai kosárlabda-mérkőzéseket szervezett az utcán csellengők számára. Az eredmény minden várakozást felülmúlt. Egy év alatt a régióban a felére csökkent a fiatalkorú bűnözés, két éven belül pedig az Egyesült Államok csaknem mindegyik tagállamában működtek már hasonló sportklubok. Dr. Faragó Sándor gyermekorvos és gyermekpszichiáter szakorvos elhatározta, hogy megpróbálkozik valami hasonlóval hazánkban is. 1993-ban asztaliteniszezni hívta a fiatalokat óbudai rendelőjébe, ahova saját pingpong asztalát vitte ki. Hamarosan harminc fiatal pingpongozott rendszeresen éjszakánként „Pingpong dokival”, aki egykor az oltásokat adta nekik. A gyerekek körében egyre népszerűbb lett az „esti program”, s a szülők is megnyugodhattak, hogy a csemeték nem az utcán kóborolnak.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>