Cikkek listázása

Természetjárás

Madárcsaládok

Szerző: Schmidt Egon

Fotó: Bécsy László

Minden madár tojásokkal szaporodik, de azok száma, alakja, színezete és a költési idő nagyon eltérő lehet. Vannak hófehér, foltozás nélküli kékeszöld és a legkülönbözőképpen pettyezett, mintázott tojások. Legtöbbjük a jól ismert „tojás alakú”, de már például a parti madaraké inkább a körtére emlékeztet, a baglyokét pedig akár gömbölydednek is nevezhetnénk. Nagyon eltérő az egyes fészekaljak nagysága is. A sárgarigó párok például évente egyszer négy tojást raknak, a galambok mindig csak kettőt, de ők többször is költenek egy-egy szezonban. A fogoly párok évente csak egy alkalommal nevelnek csibéket, de miután 18-20 tojás lapul talajon elrejtett fészkükben, seregnyi pihés apróságot vezetgetnek. Érdekes eredményeket kapunk, ha a számokkal kezdünk játszani. Kiderül például, hogy a mindössze 9 gramm súlyú ökörszem, persze csak viszonylagosan, nagyobb tojást rak, mint a mázsányi strucc. Utóbbi tojása 1,5 kilót nyomna a mérlegen (a belőle készült rántotta körülbelül 24 tyúktojásnak felelne meg), az ökörszemé ugyanakkor csak 1,3 grammot, testsúlyukat tekintve az övé viszonylag mégis nehezebb, mint a hatalmas afrikai futómadáré.

A madarak többsége odaadó szeretettel gondozza ivadékait, e téren hazánkban az egyetlen kivételt a kakukk jelenti. Igaz, ő is rendkívül gondosan választja ki azokat a fészkeket, ahová majd a tojásait csempészi, de ha sikerült a csere (egy tojást mindig kiemel az ott lévők közül), többé már feléje sem néz a fészeknek, és a kikelő fiókát a mostohaszülők nevelik fel. A kis kakukk sorra kilökdösi mostohatestvéreit, és egyedül marad a fészekben, mivel azonban a kakukk mindig az úgynevezett tömegfajokat szerencsélteti a tojásaival, parazita életmódjával csak az éppen sorra került balszerencsés fészekaljat érinti, a faj állományát nem veszélyezteti. A kakukk és gazdamadarai évmilliók óta élnek együtt, de utóbbiak csak azóta kerültek veszélybe, amióta a modern ember elsősorban élőhelyeik pusztításával, például az öreg állományú erdők kíméletlen, a költési időben, április-júniusban is történő irtásával életlehetőségeiktől fosztja meg őket. Magyarországon egyébként az erdőkben a vörösbegy (képünkön: egy vörösbegy kakukkfiókát etet), a szintén erősen megfogyatkozott nádasokban a nádirigó a leggyakoribb kakukkgazda.

Vannak úgynevezett fészeklakó és fészekhagyó madarak. Előbbiek, például a feketerigó, a vörösbegy, a fecskék, baglyok vagy a gólyák fiókái a fészekben nevelődnek, és azt csak bizonyos fejlettség elérése után hagyják el. A fészekhagyók fiókái ezzel szemben alig bújtak ki a tojásból és száradtak meg, anyjuk vagy mindkét szülő vezetésével máris elhagyják otthonukat. Aki látta már a vízen fiókáit vezető, őket féltve őrző nyári lúd párokat vagy a fűben szaladó fogoly pár körül rajzó, tucatnyi vagy még több, szinte guruló apróságot, biztosan igazat ad nekem abban, hogy kevés bájosabb látvány van a természetben, mint az ilyen összetartó madárcsaládok.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>