Cikkek listázása

Katolikus iskola a Dobroda partján

Ne csak oktasd, neveld is kedves gyermekedet

Szerző: Szabó Gyula Sándor

Hit, tudás, szép élet, jó – ezen értékeket tűzte zászlajára megalakulásakor az egyházasgergei Szent József Katolikus Szakiskola és Speciális Szakiskola, amikor jó egy évtizede a rendszerváltás elején Szabó József karancskeszi plébános kezdeményezésére és a Kalot Szövetség támogatásával – szinte a semmiből – megteremtették a Karancs-völgyi iskolát.
A lendülettel és nemes szándékkal teli fiatal pap és segítői egy szegény gyerekeknek rendezett táborozást követően ébredtek rá – s talán maguk a gyerekek is segítettek nekik ebben –, hogy kell egy hely, ahol a mostohább sorsú, hátrányos helyzetű fiatalok is tanulhatnak; csellengés, utcán csavargás, ezernyi bizonytalanság helyett szerény, de szeretetet és biztonságot nyújtó otthonra találhatnak. Időközben az intézményt a váci püspökség vette át, s mint gondos gazda, azóta is fenntartója a szegény gyerekek iskolájának, a „Kalotnak”, melyet a mai napig sokan így ismernek a környéken.. A hőskorszak erőfeszítéseire az első igazgató, dr. Miklós Zoltán így emlékezik:

– Még a falra kerülő feketetáblát is úgy kellett más iskolából elkönyörögnünk, de megkaptuk, s még ezernyi segítséget a Karancs-völgyi intézményektől, emberektől. De amire büszke vagyok: kezdettől fogva ingyen ebédet adhattunk diákjainknak – mondta a mezőgazdaságból doktorált alapító intézményvezető, aki nagy elismeréssel szólt arról a maroknyi csapatról, amely keresztényi elkötelezettséggel vállalta az oktató-nevelő munkát, szolgálatnak tekintve hivatását.

Ha már ebédről is volt szó, itt említem meg, hogy iskolánkban az étkezés továbbra is ingyenes diákjaink számára. Jól felszerelt konyhánkon, amely tankonyha is egyben, saját egykori diákunk a szakácsnő, aki nálunk szerzett szakácsszakmunkás bizonyítványt. Ízletesen főz, kiválóan végzi munkáját, az ő személyes életútja is jó példa lehet minden egyes diákunk számára, hogy van felemelkedés!

Van és lehet felemelkedés! Tulajdonképpen ezt szeretnénk minden fiú és lány szívébe vésni, s minden nevelői, pedagógiai célt ennek a szolgálatába állítani, hogy esélyt adjunk a hátrányt szenvedőknek.

A nyugodt diáklégkört szolgálja az a jó, humán környezet, amelyben nemcsak a diákok, hanem a tanárok is élnek. Kialakításához pénz, fáradtság és idő kellett, de azóta már tudjuk, hogy megtérülő beruházásról van szó. A következő tanévtől a régi, özönvíz előtti padok helyett újakba ülhetnek a gyerekek, s az ebédlő berendezése is megszépülhet. Mindez a kollégák pályázatíró tehetségének köszönhető, akik túlzás nélkül kiválóan élnek a pénzszerzés eme lehetőségével. A festés során minden tantermünk új színt kapott, s már a függönyök kiválasztásánál is arra gondoltunk: mi lesz jó a gyerekeknek? Mi lesz jó a nálunk tanuló 70 diáknak, normál és sajátos nevelésű tagozaton tanuló, iskolánkban együtt élő fiúknak, lányoknak?

Elsősorban szűkebb vonzáskörzetünkből, a Karancs-völgyi falvakból érkeznek hozzánk diákok, de az érdeklődés Nógrád megye más vidékéről, Salgótarjánból és környékéről, Pásztóról, a távolabbi Buják községből is csábított sorainkba fiatalokat. Nemcsak a jó diáklégkört, hanem pedagógiai munkánkat is szolgálja kiválóan felszerelt számítástechnikai termünk és konditermünk. Ezek a tanítási órák mellett a szakköri munka és a szabadidős foglalkozás keretében is gyakran nyitva állnak tanulóink előtt.

Katolikus iskolánk hagyományaihoz híven szervezzük hitéleti tevékenységünket. A közeli Karancskeszi község plébánosa, Szász Gyula és káplánja, Kelemen Zoltán segítik iskolánkat, celebránsai közösségünk szentmiséinek, melyeket minden jelentős ünnepen megtartunk intézményünkben. Kelemen atya nemcsak a hittan óra keretében, hanem a tantestület tagjaként is gyakorta találkozik a diákokkal és kollégákkal, szervezi iskolánk hitéletét.

Hitre, tudásra, szép életre, jóra! Iskolánk védőszentje munkás Szent József, az ő életének példáját követve próbálunk diákjaink kezébe tisztes, az életben jól használható szakmát is adni. Jelenleg kertimunkás-képzés, ABC-tanuló és szakács szakmára történő felkészítés folyik falaink között. A szakma fortélyait kiváló gyakorlóhelyeken sajátíthatják el tanulóink, s a továbbiakban is azon leszünk, hogy ez a szakmai, oktatási – gyakorlati és elméleti – színvonal megmaradjon, sőt növekedjen.

A Karancs völgyében sok az erdő, ezért nem véletlen, hogy az itt élők közül sokan keresik kenyerüket fakitermelésből, famegmunkálásból. Új szakma oktatását készítjük elő: jelentős eszközpark – sok gépi és kézi szerszám – áll rendelkezésünkre egy asztalos műhely kialakításához. Elkészültek a tervek, s abban reménykedünk, hogy hamarosan zöld utat kap a megvalósítás is…

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>