Cikkek listázása

Napok Quinque Ecclesiae városában

Szerző: Liszkay András

Fotó: Liszkay András

– Mit nézzünk meg Pécsen? – kérdezik olykor tőlem ismerőseim, akik oda szándékoznak kirándulni, s tudják, hogy életem jó részét ott töltöttem.

– Pécsett! – szoktam őket kiigazítani, magyarázva: jó megtanulniuk, hogy az általuk használt formában egy igazi pécsi soha sem használja a helyragot. Hanem ezután általában elfog a bizonytalanság, hiszen Pécs legfontosabb nevezetességei végigloholhatók egy nap alatt, útikönyvvel a kézben, gondosan kipipálva a már látottakat, de az efféle nézelődést jó szívvel senkinek sem ajánlom.

– Utazz oda legalább három-négy napra, annyi talán elég lesz, vagy ha csak egy reggeltől estig tartó kiruccanásra futja, nézz meg kevesebbet, s többet látsz – szoktam tehát citálni a nem csupán e helyre érvényes turistavezérelvet. S csak azután mesélek a középkortól Quinque Ecclesiae avagy Fünfkirchen (Öt temp­lom) néven is emlegetett városról, amelyet a rómaiak Sopianae-ként ismertek.

Érkezzünk meg hát Pécsre, s ha nincs sok időnk, legjobb lesz mindjárt a Dóm teret és a tőle délre lévő, valójában szorosan hozzá tartozó, csupán a nevében elkülönülő Szent István teret célba vennünk. (Autósok, vigyázat, a belvárosba csak engedéllyel lehet behajtani, kö­rülötte ingyenes parkolóhelyet keresni dőreség!)

Dóm tér, Szent István tér…

Nem véletlen a nevek egymásmellettisége, hiszen a várost az államalapító király tette püspöki székhellyé, a székes­egyház – néhány éve bazilika – pedig egyik leg­szebb műemlékünk a magyarság kereszténnyé válásának idejéből. Európa egyik legszebb, jórészt mediterrán hangulatú terén sétálva kezdjük a nézelődést az ókeresztény emlékekkel. A világörökség ré­szei ezek, Itálián kívül sehol sem láthatók hozzájuk hasonlók az öreg kontinensen. Sopianae temetője rejtőzik a terek és a közeli Apáca utca alatt (s még ki tudja, hol, hiszen, hogy mindent megleljünk, ahhoz a fél belvárost le kellene bontani). Sírkamrák, a három- és a hétkaréjos kápolna s egy mauzóleum köthetik le akár órákig is figyelmünket.

Ezután ugorjunk a negyedik szá­zad­ból a honfoglalás utáni „percekbe”. A bazilika is római alapokon áll, öthajós altemploma tizenegyedik századi. Maga a négytornyú, román stílusú székesegyház fenségesen uralkodik a tér fölött. A sokszor átépített templom 1891-ben, Schmidt Frigyes tervei alapján vált újra olyanná, amilyennek az Árpád-ház kezdeti idejében dolgozó építőmesterek is elgondolták.

Egy napra elég is ennyi. Végül pihenjünk meg a szökőkútnál vagy a Kinizsi Pál útmutatásai szerint épített püspökvári körbástya tövében, a Barbakán kertben.

Amikor másodszor járunk Pécsett…

…induljunk sétánkra ismét a Dóm térről. Most egy későbbi kort vegyünk szemügyre, a török hódoltság idejét. Öreg gesztenyefák sora vezet a város szíve, a Széchenyi tér felé, és csakhamar ott magasodik előttünk a belvárosi temp­lom, azaz Gázi Kaszim pasa dzsámija. Északi oldalához a boldog békeidőkben építettek három félköríves bővítményt kellő építészi alázattal, nem zavarva meg a tizenhatodik századi török alkotás harmóniáját. S innen újabb sétával jutunk el – a Ferenciek utcáján egy török fürdő maradványai mellett elhaladva – Jakováli Hasszán valamivel kisebb dzsámijához, amely mellett minaret is ágaskodik.

Gondolhatjuk közben; nem voltunk éppen szerencsések Mohács után, de hessintsük el ezt a „felhőt”, mert hosszú gyaloglás vár még ránk, és fölösleges azt rosszkedvűen megtennünk. Célunk a Rókus-domb, ahol a gyermekklinika kertjében Idrisz Baba türbéjét csodálhatjuk meg, a sírkápolna közelében pedig Pécs egyetlen megmaradt török kútját fedezhetjük föl.

Majd ballagjunk le a dombról a már látott Barbakán irányába, de ne térjünk le a körbástya felé, hanem tartsunk balra, és az Aradi vértanúk útján hajtsunk fejet a tizenhárom kivégzett domborműve előtt. Vessünk egy pillantást északról a székes­egyházra (onnan is különleges látvány), majd ereszkedjünk alá újra a Széchenyi térre, ott pihenjünk meg a ciszterciek Nagy Lajos Gimnáziumának tövében.

Legyen ez a múzeumok napja!

Amikor harmadszor térünk vissza, kezdjük Csontváryval. A lánglelkű patikus festményeinek java a sétatértől egy percnyire látható. Ezután térjünk be Zsolnay Vilmos és utódai néhány sarok­nyira lévő múzeumába. Maga a rene­szánsz épület is lenyűgöző, de ami odabent látható, az sem kisebb él­mény. A fajansz, a majolika és a porcelán egyik magyar nagymesterének, az általa alapított gyár munkáinak kiállítása jó néhány fertályórára leköt bennünket. A gyáralapító, miután annak idején elnyer­te az Eiffel-toronyról híresült párizsi vi­­lág­kiállítás aranyérmét, akkor is úgy írta alá leveleit: Zsolnay Vilmos fazekasmester.

Nagyot váltunk, amikor Victor Va­sarely, azaz a pécsi születésű Vásárhelyi Győző modern tárlatát nézzük végig szemben a fazekas múzeumával, majd egy utcával odébb Marcus Aureliusszal találkozhatunk a Régészeti Múzeumban…

Mint anya a gyermekét…

…úgy öleli át Pécs városát a Mecsek. Negyedszerre veselkedjünk neki a hegynek. De ez sem egy napi feladat. Induljunk el nyugatra: a Jakab-hegy legyen a célpont a rend alapításának idejéből megmaradt pálos kolostor maradványaival. Északra az ország egyik legszebb újabb kori temploma, és mellette a tettyei nyári püspökvár romjai felé kaptathatunk. Egy nagyobb iramodásnyira pedig Pécsvárad vára és monostora hív bennünket.

Ötödszörre… Nem folytatom. Így is úgy száguldottam végig szeretett városomon, mint a szélvész. A tizedét sem meséltem el annak, ami ott figyelemre méltó. Persze tudom: bárhol is járok szerte e hazában, ugyanígy a töredékét nézem meg a látnivalóknak. Ez minden országjáró sorsa. Ha mégis kedvet csináltam a fentiekkel az olvasónak hozzá, hogy ellátogasson Pécsre, az alázattal tölt el.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>