Cikkek listázása

Könnyebb az élet ott, ahol szeretet van

Szerző: Mészáros Péter

Mi a véleménye a nagyszülő szerepéről a szakembernek? Talán nem véletlen, hogy a lélekgyógyász számos dologban egyetért Molnárék tapasztalatával. Strédl Terézia pszichológust napjaink családmodelljéről, a nagyszülők családban betöltött szerepéről és az idősek társadalmi helyzetéről kérdeztük.
– A modern család atomizált. Ez azt jelenti, hogy a fiatalokban hamar megszületik az igény az önálló életre. Korunkban az a jellemző, hogy a házastársak elkülönülnek. Habár úgy látszik, mintha ez változna. Valójában a párok lakhatási minősége határozza meg, hogy a későbbiekben miként döntenek: visszaköltöz­nek‑e a gyerekek nagyszüleihez, vagy – ha lehetőségük van rá – magukhoz veszik-e a korosodó szülőket.

Ha a fiatalok olyan családban nőnek fel, amelyben több nemzedék él együtt, és a szülői házhoz hoznak házastársat, ez mindenképpen javukra válik. Ám ha a pályakezdő ifjak nagyon hamar elszakadnak, és saját önállóságuk megteremtése után, „kerülővel” térnek haza, akkor ez nem mindig válik be.

Az együttélés mellett egy másik érv is szól. Manapság divat, hogy a házastársak csak egy gyermeket vállalnak. Az egykékben él a kapcsolatteremtési vágy, hiszen számukra a szülők baráti kapcsolatot is jelentenek. Csakhogy apu és anyu dolgozik. Ilyenkor jót tesz a családnak, ha a nagyszülő közel van, és a gyermek „társául szegődik”.

Minél kisebb a gyerek, annál jobban szereti a mesét. Élmény, ha a nagyapa elmondja, hogyan fogták a halat, hogyan művelték a földet. A gyerekek élvezik, ha a nagyi türelmesen bevonja őket a kerti munkába. Az érzelmileg gazdag háttér sokat jelent. A szülők sok esetben nem éreztetik csemetéjükkel, hogy szeretik. A fizikai gondoskodás és az anyagiak előteremtése kimeríti őket. A nagyszülő viszont bőségesen elhalmozhatja érzelmeivel az unokát. Ez kapcsolatuk varázsa.

A generációs ellentétek legfőbb okai, hogy nem tiszteljük egymás másságát. Érzéketlenség, ha a nagyszülő nem veszi észre, hogy gyermeke felnőtt, ha akaratlanul is kiskorúsítja, és mindenbe beleszól, ha még mindig irányítani szeretné a családot. A szülők különösen azt veszik zokon, ha a nagyszülő a gyerek előtt mondja el véleményét lánya vagy fia nevelési módszeréről egy egészen más értékrend szerint, esetleg számon kér.

A fiatalok ezzel szemben főként arról tehetnek, hogy a kapcsolatok elhidegülnek. Sok család széthullik, mert nincsenek születésnapok, a karácsony és a húsvét kiüresedik. Mikor már a „piros betűs” ünnepek sem nyújtanak alkalmat az összejövetelre, a nagyszülő okkal fájlalja, hogy nem nyitják rá az ajtót. Gyakori hiba az is, hogy a házastársak szüleik kötelességévé teszik a gyerekvigyázást, vagy kiszabják rájuk a házkörüli teendőket.

Ne csak beszéljünk, hanem beszélgessünk! Ne csak halljunk, hanem hallgassuk meg egymást. Beszéljünk a bajokról. A hamisság, az álszemérem és az őszinteség hiánya vakvágányra viszi a kapcsolatokat. Ha a gyermeknevelésben szükség van a nagyszülő segítségére, köszönjük meg, ha elvállalja, mert az nem az ő kötelessége. Nagyon fontos a tapintat. Ahol ugyanis szeretet van, ott sokkal könnyebb az élet.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>