Cikkek listázása

Katolikus és református egyetemisták testvéri kapcsolata

Az ökumenikus kapcsolat „szent állandósága”

Szerző: Szeged-Csanádi Egyházmegyei Sajtószolgálat

Példaértékű Szeged városában a Katolikus Egyetemi Lelkészség és a Református Egyetemi Gyülekezet testvéri viszonya, mely az azokat vezető két fiatal lelkész – Pálfai Zoltán atya (34) és Czagány Gábor (33) lelkész – személyes kapcsolatán alapul. A két fiatal lelkipásztor személyes ismeretsége és barátsága korábbra datálódik, mint egyetemi lelkészi feladatkörük, de eredete az ifjúsági pasztorációban végzett munkájukhoz köthető.

Czagány Gábor először beosztott lelkészként (Szegeden, a Honvéd téri templomban) már egyetemista korában is az ifjúsági közösségekkel foglalkozott. A Szegedi Református Egyetemi Gyülekezet vezetésére pedig 2004-ben jelölték ki.

Pálfai Zoltán atya (vagy ahogy nem csak a fiatalok nevezik: Paffy), 2002-es pappá szentelését követően 2003-ban kapta az egyetemi lelkészi kinevezést. Kondé Lajos (jelenlegi pasztorális helynök) atyától vette át a stafétát a kilencvenes évek közepén vele elindult lelkészség élén.

– Milyen területeken van együttműködés a két lelkészség között?

Czagány Gábor: – A pasztorális téren meglevő jó együttműködésünk alapját a kölcsönös nyitottság, egymás felé fordulás alapozza meg. A testvériesség légkörének van egy különös sajátossága, ami a következőkben fogalmazható meg a legjobban. Az ökumenikus lelkészkörökben sokszor hangoztatott alapelv, hogy azt keressük, ami közös, ami összeköt, és ne azt, ami elválaszt. Ennek megfelelően a különböző felekezetek lelkészei a közös alkalmakon alábbadnak hitelveik hangoztatásából a békés egymás mellett élés és a gyümölcsöző párbeszéd érdekében.

A mi lelkészi, kollegiális kapcsolatunkban érdekes módon nem érzem azt, hogy alább kell adnom abból, amit őszintén vallok. Természetesen kölcsönösen tiszteletben tartjuk egymás vallási tanításait és szokásait, és nem adjuk fel sajátjainkat, de sosem éreztem kényszeredett, kínos visszafogottságot. Ez a testvériesség nagyon fontos, hisz az ökumené számára a formális kereteket elvileg bárhol meg lehet teremteni, de attól még nem feltétlenül lesz baráti a légkör. Talán ezen is alapulhat, hogy – az Úristen ajándékaként kapott – szent állandóság jellemzi lelkészi együttműködésünket.

Pálfai Zoltán: – Erre jó példa többek között az, hogy közösen tartunk egyetemi előadásokat. A Szegedi Tudományegyetem egyik általánosan művelő tárgyának óráin felváltva adunk elő közösen egyeztetett tematika alapján. Ebben a szemeszterben például Isten akarata az egyik témánk, és ezt az órát közösen tartjuk. A kurzust eddig mindig közel vagy pontosan annyian vették fel, ahány főre meghirdettük. Mondanivalónk üzenetét erősíti, hogy a helyszín nem egy egyetemi előadó, hanem a lelkészségek termei.

Czagány Gábor: – De más területeken is vannak közös események. Evidens a januári ökumenikus imahét, ahol általában közösen szolgálunk. Ettől függetlenül pedig félévente közös istentiszteleten látják vendégül egymást a lelkészségek, amelyeken mindig a vendég lelkipásztor és közössége szolgál igehirdetéssel, valamint zenével, énekekkel. A havonta megtartott taizéi imaórákon is mindkét közösséghez tartozó fiatalok részt vesznek.

Pálfai Zoltán: – Az egyetem egyik új épülete, közismert nevén a TIK (Tanulmányi Információs Központ az Ady téren) fontos színtere közös eseményeinknek. Itt sok példát említhetnénk: A Biblia évében (2008) a Könyvek Könyve a Könyvtárban, vagy tavaly a Kálvin Kertje, de akár a Teremtett világról: EGYházunk – EGY Földünk című interaktív kiállítások.

Szegeden körülbelül 20 000 egyetemista él. Mi azért vagyunk, hogy az egyetemi ifjúság felé közvetítsük a keresztény értékeket. A TIK erre a legjobb helyszín jelenleg, ha eseményekről beszélünk. Alapvető küldetésünket képviseljük azzal, hogy ott vagyunk. Az egyetemi előadásokkal és a különböző rendezvényekkel kapcsolatosan is elmondható: a jelenlét az, ami nagyon fontos.

Czagány Gábor: – De említhetnénk az egész várost átszelő és megmozgató keresztutat, amit idén már 7. alkalommal fogunk megszervezni. Erre már beosztott lelkész koromban is vittem a fiatalokat, holott ez egy tipikusan katolikus esemény, de fontos része a húsvéti készületünknek.

Pálfai Zoltán: – És az elmúlt két évben – szintén a testvériesség jegyében – nem a hagyományos, hanem a biblikus stációkat jártunk végig.

Azután fontos része az együttműködésnek a szegényekkel és a hajléktalanokkal való törődés. Az a tapasztalatunk, hogy – a vallásos vagy vallástalan fiatalok – könnyebben mozgósíthatók az értük való cselekvésre, mint bármi másra, mondjuk a közösségben való részvételre.

Czagány Gábor: – Ezért van az, hogy a minden októberben megrendezett Szolidaritás Éjszakájába igyekszünk minél

intenzívebben bekapcsolódni. A szolidaritást más téren is megjelenik, hisz Kárász utcai lelkészi irodánkban működik Szeged első olyan boltja, amelyben a magyarul méltányos kereskedelemből (Fair Trade) származó termékeket lehet kapni (kávé, tea, csokoládé, kakaó stb.).

– Milyen terveik vannak, mely területen látják a további fejlődés lehetőségeit?

Pálfai Zoltán: – Akik lelkipásztori munkát végeznek, sokszor érezhetik, hogy süket fülekre talál, amit mondanak, amikor közösségbe vagy misére hívják a fiatalokat. De látni kell, hogy sokkal nehezebb ma a fiatalokat bármivel is megszólítani, mint néhány éve. Hiszen akiket közösségeinkbe hívunk, azok legtöbbször személy szerint már elveszítették a sajátjukat: vagyis csonka családból érkeznek, magányosak, nincsenek barátaik. Azon gondolkodunk és dolgozunk, hogyan tehetnénk még inkább személyre szabottá a meghívást. Részünkről ennek része például az, hogy a Dugonics téren, a lelkészségünk irodája mellett működik egy olyan klubhelyiség, ami reggeltől estig nyitva van. Ide bármikor betérhetnek, barátságos, kellemes környezetben időzhetnek kötetlenül a fiatalok. Szintén nagyon jelentősnek tartom a szegények felé fordulást, a szeretetszolgálat kiszélesítését. Mint említettem, erre nyitottak a fiatalok.

Czagány Gábor: – Az előttünk álló célok között fontos számomra, hogy mérföldköveket tegyünk le. Egy lelkipásztorral bármikor megtörténhet, hogy másik szolgálati helyre kerül. Fontos, hogy a jelenlegi helyünkön oly módon építkezzünk, hogy a közösség összetartson akkor is, ha esetleg másmilyen személyiségű lelkész kerülne ide. Úgy szeretnék dolgozni, hogy arra építeni lehessen.

Szegeden a Katolikus és a Refor­mátus Egyetemi Lelkészségek szeretettel várják a fiatalokat

Elérhetőségek:

Szegedi Katolikus Egyetemi Lelkészség, 6720 Szeged, Dugonics tér 12., Tel: (+36) 62/544-717, E-mail:  iroda@lelkes.hu, Web:  http://www.lelkes.hu

Szegedi Református Egyetemi Gyülekezet, 6720 Szeged, Kárász u. 15., E-mail:  reformatus.szeged@gmail.com, Web: http://reflelkes-szeged.uw.hu

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>