Cikkek listázása

Megfontolások az Európai Parlamenti választás előtt

A családoknak is érdeke a megfelelő képviselet

Szerző: Körössy László

Magyarország érdekeinek hatékony képviselete, hazánk kedvező nemzetközi pozíciója és megítélése – fontos, általános szempontok, amelyeket a június 7-én sorra kerülő hazai európai parlamenti (EP) választás során szem előtt kell tartanunk, amikor az EU állampolgáraiként öt év után ismét arról döntünk, hogy kik képviseljenek bennünket az Európai Parlamentben. Lejárt ugyanis az EP ötéves mandátuma. AZ EU-ban tehát idén minden tagállam választ.
Magyarországon az EP-képviselőket az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló (2003. évi CXIII.) törvény alapján választjuk. E szerint a Magyar Köztársaság területe egy választókerületet alkot. A választók arányos választási rendszerben, listás szavazáson adhatják le voksaikat. A listás szavazás azt jelenti, hogy a pártok nem egy-egy jelöltet, hanem a jelöltek egy listáját bocsátják szavazásra. Vagyis a választók nem egyenként a képviselőkre, hanem a lista egészére szavaznak. A pártlistákra leadott szavazatok alapján állapítják meg, hogy egy-egy listáról hány képviselő jut tovább. A listán a pártoknak előre meg kell határozniuk a jelöltek sorrendjét, a jelöltek ez alapján jutnak mandátumhoz. (A képviselők politikai hovatartozásuk szerint ülnek az Európai Parlamentben, munkájukat frakciókban egyeztetett álláspontok alapján végzik.)

A törvény alapján két vagy több párt közös listát is állíthat, listaállításhoz legalább húszezer ember aláírással hitelesített ajánlása szükséges.

Az öt évvel ezelőtti választáshoz képest idén újdonság, hogy január 30-ára elkészült az Európai Parlament választási honlapja (www.europarl.europa.eu/elections2009). Ezen belül a magyar választási rendszerről, az előző választás eredményéről és a magyar EP-képviselőkről is olvashatunk.

A fent említett általános választási szempontokhoz hozzátehetünk további megfontolandó kérdéseket is, amelyeket a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Családügyi Bizottsága március 11-i budapesti ülésén az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban tárgyalt, s amelyről a közvéleményt is tájékoztatta. Eszerint az Európai Katolikus Családegyesületek Federációja (FAFCE) a közelgő európai parlamenti választások képviselőjelöltjei és a választópolgárok számára ismertette az Európai Parlament előtt álló, a családok ügyét érintő feladatokat. A családjogi kérdések ugyan nem tartoznak az EU illetékességébe, de más területek (például a népességi, szociális, munkaügyi, migrációs stb. kérdések) szabályozása közvetlenül érinti a családokat. A FAFCE szempontjai a következők:

Az EU-ban a közösséget érintő kérdéseket elsősorban a demográfiai átalakulás, az antidiszkrimináció és az esélyegyenlőség szempontjából tárgyalják. Ez oda vezet, hogy jelentős hangsúlyt kap a polgárok egyéni érdeke férfiként, illetve nőként, munkavállalóként, fogyasztóként, apaként, anyaként és gyermekként. A közösségi érdekek szolgálatához azonban szükséges, hogy a család szerepének és értékének megfelelő helyre kerüljön az EU politikájában. Másrészt az EU a 2010-es esztendőt a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem évének nyilvánította. Minthogy az egyének, különösen a gyermekek szegénysége és a családok elszegényedése között szoros összefüggés található, szükséges a családok értékteremtő tevékenységének méltó erkölcsi és anyagi elismerése által küzdeni a gyermekszegénység ellen. Továbbá fontos feladat a jövőbeni európai uniós munkaidő-szabályozásban a vasárnap mint heti pihenőnap megvédése. (Utóbbi javaslat hazánkban is napirendre került a KDNP kezdeményezésére – a szerk.)

Az Európai Katolikus Családegyesületek Federációja arról is tájékoztat, hogy a gyermeket vállaló családok anyagi terheinek csökkentésére szükséges, hogy az EU irányelvet fogadjon el a gyermekek számára szükséges árucikkek (például a babapelenka, gyermekruha és -bútor) és szolgáltatások (például csecsemő- és gyermekgondozás vagy ellátás, sport, művészeti foglalkozás) áfájának csökkentésére. Megfontolt választásunkhoz vegyük figyelembe ezeket a szempontokat is.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>