Cikkek listázása

Programajánló az egész család számára

Nyár a jubileumok jegyében

Szerző: Szalontai Anikó

Fotó: Vida József

Egyre kevesebb család engedhet meg magának hosszabb nyaralást, mégis fontos, hogy ne csak a gyerekeket küldjük el egy-két táborba, hanem az egész család együtt töltsön egy kis időt a nyári szünetben. Bármerre is induljunk az országban, bármilyen hosszú pihenést is tervezzünk, ma már számtalan program kínálkozik tavasztól őszig, amelyeken minden korosztály megtalálhatja a neki való kikapcsolódást. Ezek közül szeretnénk ajánlani néhányat, amelyek emlékezetessé tehetik az együtt töltött időt.

Bár néha úgy érezzük, szinte túl sok emlékévet hirdetnek meg, a jubileumok jó alkalmat kínálnak arra, hogy újra felfedezzük kulturális értékeinket. És nem utolsó sorban, hogy megmutassuk azokat a következő nemzedéknek is.

A Magyar Nyelv Múzeuma

Idén ünnepeljük Kazinczy Ferenc születésének kétszázötvenedik évfordulóját, ennek kapcsán pedig a magyar nyelv évét. A tudományos konferenciák, a versmondó és szépkiejtési versenyek, valamint az írói estek mellett természetesen kiállításokkal is emlékeznek az író-nyelvújítóra.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban május végétől látogatható a Kazinczy és a művészetek című tárlat, amely a korszak magyarországi művészetének szinte minden ágát érinti: a szépirodalmon kívül a szobrászatot, a festészetet, a könyvtervezést, a zenét és a színházat, az építészetet és a kertépítést, a belsőépítészetet, sőt az életmódot és a divatot is. Széphalmon, Kazinczy Ferenc egykori gyümölcsöskertjének helyén 2008-ban nyílt meg a Magyar Nyelv Múzeuma – körülötte pedig ott az emlékpark, amelyben a legenda szerint olyan fa is áll, amit még maga az író ültetett. És amikor a parkon át sétálunk Kazinczy sírjához, emlékezzünk kicsit a száz éve született Radnóti Miklósra is, aki egyszer ezt írta: „A szobám falán három »családi kép« van, három fényképmásolat. Barabás egyik meglehetősen ismeretlen Arany-festményének másolata, ugyanerről a festményről külön a fej, és Simó Ferenc egy nemrégiben fölfedezett festményének másolata az öreg Kazinczyról. A Kazinczy-képről csaknem mindegyik »nem bennfentes« látogatóm, de az Aranyról is sokan megkérdezik: »a nagybátyád« vagy »a rokonod«? Igen – felelem ilyenkor, Arany és Kazinczy. S valóban nagy-, vagy dédnagybátyáim ők.”

Koncertek, fesztiválok Haydn évében

Idén nemcsak az irodalmi, de a zenei élet is ünnepel: mind hazánkban, mind Ausztriában a kétszáz éve meghalt Joseph Haydnra emlékeznek. Szinte minden héten találhatunk egy-két programot, amely ennek jegyében telik. A rendezvények egyik központja természetesen a fertődi Esterházy-kastély, ahol évtizedekig alkotott a zeneszerző. A kastélyba azonban nemcsak a koncertek és fesztiválok idején érdemes ellátogatni, hiszen a „magyar Versailles” hazánk egyik legjelentősebb barokk épületegyüttese. Az emlékévben megújul a kastély állandó kiállítása, illetve időszaki tárlat is várja a látogatókat.

A jubileumi év során természetesen felcsendül a zeneszerző valamennyi műve. „Ha Istenre gondolok, a szívem úgy megtelik örömmel, hogy áradnak a hangjegyek, mintha csak orsóról gombolyítanák őket” – írta Haydn. E vallomás bizonyítékai a komponista egyházzenei darabjai, amelyeknek kiemelt szerepük van az emlékévben. Égi Harmóniák címmel eredeti liturgikus környezetben hangoznak majd fel Haydn miséi. Az előadássorozat egyik fő helyszíne a Budapesti Belvárosi Főplébániatemplom, ahol minden hónap egyik vasárnapján, szentmise keretében szólalnak majd meg Haydn miséinek tételei – a nyár folyamán június 7-én, július 12-én, valamint augusztus 9-én.

Szekszárdi Szent László Napok

Az egész családnak nagyszerű kikapcsolódást biztosítanak a múltidéző fesztiválok, történelmi játékok az ország különböző pontjain. A városok felelevenítik dicső évszázadaikat, s szinte minden vár és kastély megtelik élettel, ha csak néhány napra is, a nyári hónapokban. A Szekszárdi Szent László Napok programsorozat az Ezer éves a Pécsi Egyházmegye című konferenciával nyílik meg a június 27-én. A háromnapos rendezvényen lesznek irodalmi és képzőművészeti programok, koncertek, fáklyás felvonulás, pörkölt és borkóstoló, bábelőadás, lovagi torna és középkori jelmezes királyköszöntés, kirakodóvásár és még számos lehetőség kicsiknek és nagyoknak. Az immár hagyományosnak számító programsorozatot a város a maga választotta védőszent tiszteletére rendezi, hogy élővé tegye és átadja Szekszárd és környéke, valamint az ezer éve alapított püspökség gazdag történelmi és kulturális örökségét.

Kaláka Fesztivál

A diósgyőri vár ad otthont idén is a méltán híressé vált Kaláka Fesztiválnak július 9-től 13-ig – immár a harmincadiknak. A rendezvény nemcsak a régió, de Kelet-Közép-Európa legrégebbi olyan fesztiválja, ahol az autentikus népzene mellett hallhat a közönség folk-rockot, folk-jazzt, bluest, énekelt verset, világzenét és a műfaj még számtalan stílusirányzatát. Az idei, a harmincadik egy másik évforduló miatt is különleges lesz: a névadó Kaláka együttes idén ünnepli negyvenedik születésnapját. Az első fesztivál kétnapos volt, majd ahogyan teltek az évek, egyre szélesedett térben és időben: az ötnapos rendezvény ma már több miskolc-diósgyőri helyszínen zajlik.

Kárpát-medencei Magyarság Búcsúja

A számos jubileumi program között ne felejtkezzünk el nyáron sem azokról az évfordulókról, amelyeket az Egyház ünnepel idén. Kettőszázötven éve, 1759-ben találták a máriabesnyői kegyszobrot. A jubileumi év két nagy ünnepe is a nyárra esik: június 27-én és 28-án, Sarlós Boldogasszony ünnepéhez kapcsolódóan rendezik meg a Kárpát-medencei Magyarság Búcsúját Erdély, Felvidék, Kárpátalja, Délvidék és az anyaország különböző pontjairól érkezett zarándokok részvételével, míg a kegyhely főbúcsúja augusztus 15-én és 16-án, Nagyboldogasszony napján lesz.

A ferences család lelki és kulturális programjai

A ferences rend pápai jóváhagyásának nyolcszázadik évfordulójára emlékezve egész évben szervez rendezvényeket a ferences család. A lelki programok mellett érdemes megismerkedni a rend történetével és a magyar kultúrában betöltött szerepével is – erre ad lehetőséget a gyöngyösi Ferences Műemlék Könyvtár és Múzeum.

A gyűjtemény hazánk egyetlen középkori kolostor-könyvtár műemléke. Már a XVI. században jelentős gyűjteménynek számított. Az egyházi és hitéleti kiadványok mellett kódexeket, természettudományi, történelmi, irodalmi és egyéb nyomtatványokat is őriz. Távolabbi országokból, sőt más kontinensekről is kerültek ide könyvek.

A könyvritkaságok mellett egy ferences történeti kiállítás is várja a látogatókat, amely bemutatja Szent Ferenc és a rend lelkiségét, valamint a magyarországi ferencesség és a több mint hétszáz éves gyöngyösi rendház történetét is.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>