Cikkek listázása

Körlevél a romakérdésről

Magyarország sorskérdése a cigányság ügye

Szerző: Bókay László

Fotó: Bókay László

A nyár elején ülésezett a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, melynek során a többi között jóváhagyták Székely János esztergom-budapesti segédpüspök, cigánypasztorációval foglalkozó referens körlevelét. Ebben a püspök összefoglalta a cigányok lelkipásztori gondozására vonatkozó szentszéki dokumentumok tartalmát, segítséget nyújtva ezzel a papoknak a cigány hívek lelkipásztori szolgálatában. A körlevelet az ország minden plébániájára, templomába eljuttatják. Tartalmáról Esztergomban kérdeztük Székely János püspököt.

– Püspök úr, milyen céllal született a körlevél?

– Összegyűjtöttem a Vándorlók és Útonlévők Pápai Tanácsa 2005-ben kiadott cigányokkal foglalkozó dokumentumának néhány részletét, melyeket kiegészítettem a hazai tapasztalatokkal. Útmutatást és bátorítást szeretnék ezzel nyújtani a paptestvérek számára. A szentszéki dokumentum nagyon világos és jó szempontokat ad a cigány testvéreinkkel kapcsolatos pasztorációs munkához. Úgy vélem, az Egyház és a cigányság között mostanáig igazi, intenzív kapcsolat csak néhány helyen alakult ki, ahol egy-egy különleges elhivatottsággal, érzékkel rendelkező pap szolgál. Ők át tudtak lépni a minket szétválasztó falakon.

– Miért éppen most született meg ez a körlevél?

– Magyarországnak sorskérdése, hogy felismeri-e a cigányság értékeit, s hogy a magunk értékeit át tudjuk-e adni nekik. Sokan alig ismerik a cigányság múltját, jelenét, értékeit, gyengéit, küzdelmeit. Sokan nem tudják például, milyen sok híres cigány származású ember él köztünk, de azt sem tudjuk, hogy a történelem során hány nagy magyar ember volt cigány származású, akik sokat tettek az országért. Közelmúltunk történelmének, 1956-nak is voltak cigány hősei…

– Mit kell, mit lehet tudnunk a cigányok életéről?

– Mint mondtam, észre kell vennünk értékeiket: közvetlenségüket, rendkívül erős családi kapcsolataikat. Ha tehetik, nem adnak idős, beteg embert szociális otthonba. A hajléktalan cigány is nagyon ritka… Bármilyen furcsa, a cigánysoron felnövő gyereknek életre szóló pozitív élményt jelent, hogy mindenhova bejárása van, mindenki szereti – intenzív emberi kapcsolatokban élnek. Személyes emlékem – káplán koromból –, hogy a cigányok egy adag fát kaptak az erdészetnél végzett munkájukért. Amint hazafelé mentek, minden olyan házba bevittek egy keveset ahol tudták, hogy idős, rászoruló rokonuk él.

– Milyen problémákat lát a cigányok életében?

– Manapság nincsenek vezéregyéniségeik. A körlevélben erre is utalok – szeretnénk, ha a templomi közösségekben lennének olyan egyéniségek, akik vezetik az imádságot, zarándoklatokra viszik őket. Budapesten ez a fajta összefogás – néhány esetet kivéve – különösen hiányzik. A rendszerváltozást követő években teljesen talajvesztettek lettek a cigányok. Jelenleg körülbelül nyolcvan-kilencven százalékuk munkanélküli. Visszatérniük a munkaerőpiacra szinte lehetetlen – előítéletek falába ütköznek, képzettségük sem megfelelő. A rendszerváltozás óta érdemi kérdésekben alig tettek valamit a cigányokért. A közbiztonsággal is komoly problémák vannak. A dokumentum nagyon helyesen hangsúlyozza azt, hogy a bűnözés problémájának bagatellizálása, eltusolása a cigányságnak sem jó, ugyanis növeli a velük szembeni ellenérzést. Látszik, hogy az állam, amelynek volnának eszközei, hogy cselekedjen – például munkahelyeket teremtsen – közömbös, tehetetlen.

– A körlevél konkrét javaslatokat is tartalmaz

– Igen. Kiemelem például, hogy a zenének milyen fontos szerepe van életükben, így az evangélium, az örömhír átadásában is. Születik egy, az ő nyelvüket, dallamvilágukat felhasználó mise, melyet Varga Gusztáv művész úr komponál, a Kalyi Jag együttes vezetője. Az idei gödöllői cigánytalálkozón részleteit már megismerhették. Döbbenetes hatást gyakorolt rájuk. Sokan azt mondják, hogy a magyarok nem befogadók a cigányokkal szemben. Azt gondolom, ennek épp az ellenkezője igaz. Nálunk született meg az ő nyelvükön írott teljes bibliafordítás is. A cigányságban gyakran meglévő bizalmatlanság miatt olyan emberek képesek az örömhírt nekik közvetíteni, akik bizonyították a velük való együttérzésüket. Igen fontos lépés, hogy a lelkipásztor elmenjen az otthonaikba. Az is fontos feladat, hogy a cigánypasztorációra képezzük már a szemináriumokban tanuló kispapokat is. Arra is felhívom a papok figyelmét, hogy a cigánypasztoráció fontos alkalmai a zarándoklatok. Igen mélyen élik át a zarándokhelyeken kiszolgáltatott keresztséget, az itt megkötött házasságot – ezek fontos evangelizálási alkalmak lehetnek. Fontos tudni, hogy az Egyháznak feladata ráébreszteni a roma szülőket gyermekeik nevelésének, taníttatásának kötelezettségére. Persze az is fontos, hogy az Egyház, amennyiben módjában áll, nyújtson ebben nekik segítséget.

A körlevél végén e szavakkal fordulok az ország papságához:

Szeretnék bátorítást adni cigány testvéreink evangelizálására. Buzdítsuk, hívjuk a cigány gyerekeket elsőáldozásra, ministrálásra! Fogadjuk el a családi meghívásokat romákhoz, igyekezzünk meglátogatni őket! Szervezzünk néha zarándokutat a számukra! Segítsük a rászorult családokat! Ne pénzzel, hanem fával, munkahelykereséssel, hivatali ügyekben való segítséggel. Néha a templomban olvassák ők az olvasmányt! Próbáljuk a felnőtteket is megszólítani! Esetleg valamelyikük házában szervezzünk felnőtt katekézist! Találjuk meg közöttük a vezéregyéniségeket, és adjunk nekik megbízást!

A feladat óriási, de a tétje is óriási. Magyarország jövője nem kis mértékben függ attól, hogy tudunk-e testvérként együtt élni cigányok és nem cigányok, tudjuk-e az értékeiket felismerni, segíteni kibontakozásukat, tudjuk-e a magunk értékeit hitelesen átadni. Ehhez a szép küldetéshez adjon nekünk az irgalmas és emberszerető Isten sok áldást és erőt!

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>