Cikkek listázása

2009 a kiengesztelődés éve

Béke, bocsánat és kiengesztelôdés

Szerző: Bókay László

Az Egyesült Nemzetek Szervezete a nemzetközi kiengesztelődés évének nyilvánította a 2009-es évet. A határozat hangsúlyozza a korábban vagy még jelenleg is konfliktusban álló országok közötti kiengesztelődési folyamatok sürgősségét, és kiemeli a felek közötti párbeszéd fontosságát a kölcsönös tisztelet és elfogadás jegyében. Az igazság és az igazságosság keresése elengedhetetlen a hiteles kiengesztelődés és a tartós béke szempontjából. A nemzetközi kiengesztelődés évét meghirdetve, az ENSZ bátorítja a nemzetközi közösséget, hogy továbbra is elkötelezetten munkálkodjon a kiengesztelődés folyamatának megvalósításán, a stabil és hosszan tartó béke elérése reményében.
Mivel hazánk közelében komoly háborús konfliktusok nem teszik tönkre népek, nemzetek életét, így közvetlen tapasztalatunk „csupán” az emberek közti egyet nem értésben, veszekedésekben, türelmetlenségben ölt testet. A médiát figyelve azonban már számtalan olyan konfliktus híre jut el hozzánk, ahol nemcsak az anyanyelven való oktatás, a helységnévtáblák kihelyezésének ügye okoz ellentéteket, hanem népek, népcsoportok érdekei feszülnek egymásnak, s a fegyverek szava próbál „igazságot” teremteni. A katonaság mellett az ártatlan civil lakosság élete is folytonos veszélyben van, s a figyelmes szemlélő láthatja, több gyerek és asszony hal meg ezekben az összecsapásokban, mint ahány fegyveres katona. Távolabb hazánktól diktatúrák egész népeket tartanak fogságban, éheztetnek, s még az ivóvizet sem biztosítják a lakosság számára.

Ezt ismerte fel, s a kiengesztelődés évének meghirdetésével erre kívánta az ENSZ felhívni a világ figyelmét. Döntését a világ válságos állapotára való reakcióként határozta meg. A többi közt így fogalmaztak: „számtalan háború, konfliktus nehezíti az emberek együttélését; megerőszakolt nők, szolgasorba taszított férfiak, bántalmazott és éhező gyermekek százezrei kiáltanak az igazságosságért, az igazságért és a békéért. Ezért van szükség a kiengesztelődési folyamatok érvényesítésére”.

Egy nyilatkozatában Celestino Migliore érsek, a Szentszék állandó ENSZ-megfigyelője a következőket mondta: A döntéseket minden esetben az egészséges emberi értelemre kell alapozni. Ez érvényes azokra, akik hatalmi felelősséggel bírnak, és azokra is, akik hozzájárulnak az emberi gondolkodás és tudás formálásához. Hiányzik az a politikai akarat, mely mindenekelőtt az általános közjót szolgálja, s ugyanígy hiányzik a nemzetközi együttműködésre való készség. A megfelelő cselekvéshez az ENSZ-en belül is reformokra van szükség. Meg kell oldani a kialakult szükséghelyzetet, melyre az elmúlt évben XVI. Benedek pápa is felhívta a figyelmet.

A béke s a megbékélés vágya ott él mindnyájunkban, történnek is kísérletek a megteremtésére. A nagypolitikában a konfliktusokat tárgyalások útján próbálják rendezni, ám az így létrejött kompromisszumok többnyire csak kényszermegoldások. A feszültségek, lappangva bár, de fennmaradnak. Nem sokban különbözik a magánélet szférája sem. Családtagok, barátok, munkatársak között is újra meg újra adódnak nézeteltérések, érdek- vagy nézetkülönbségek: mintha az emberléttel együtt járna ez. Az összhang mégis mindig újra megteremthető – a folytonos kiengesztelődés légkörében. Igazi békesség csak akkor remélhető, ha belülről, a szívünkből fakad annak vágya. Ez pedig nem történhet másként, csak úgy, hogy elfogadjuk különbözőségünket: belátjuk – és megvalljuk – esetleges hibáinkat, tévedéseinket, tudomásul vesszük mások másféle szempontjait, érdekeit.

Amikor január elején a Szentatya fogadta a Szentszékhez akkreditált diplomatákat, beszédében kiemelte az afrikai kontinens eseményeit, mellyel kapcsolatban most elsősorban a szomáliai, a darfuri, a kongói menekült gyermekek helyzetére figyelmeztetett. Latin-Amerika kivándorlói számára olyan törvényhozási lépéseket szorgalmazott, amelyek ugyan figyelembe veszik „a biztonság legitim követelményeit”, de egyben a személyek jogait is, elősegítve így a családegyesítést. A kaukázusi térségben lévő konfliktusokra utalva emlékeztetett: fegyverrel nem lehet megoldani azokat. XVI. Benedek Európai konfliktusokat is megemlített. Szerbia és Koszovó népeinek kiengesztelődését sürgette.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>