Cikkek listázása

A Biblia nagykövetei Nyíregyházán

Mire elég…?

Szerző: Kondás Sándor

„Most már tudom őt mindenképpen, /
Minden dolgában tetten értem.”
Sokat tűnődtem már József Attila „Isten” című versének jól ismert sorai fölött, idéztem is gyakran, de tartalma csak most vált számomra valódi felismeréssé, egyértelmű tapasztalattá. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a szemem előtt történnek meg azok a rácsodálkozások, amelyek valahogy így fogalmazhatók meg: „Itt és most Isten cselekszik rajtam keresztül”. A dologban az a nagyszerű, hogy ezekhez az élményekhez – történeteimben – gyerekek jutnak el.
A felnőtteket is a gyerekek vezetik be azokba a „játékokba”, melyek alkalmasak arra, hogy Isten jelenlétét közvetítsék számunkra. Mi felnőttek, sajnos elveszítettük ezt az érzékünket, vagy legalábbis erősen megkopott bennünk. A gyerekek azonban még fogékonyak arra, hogy a titkot, a csodát belelássák dolgokba, történésekbe, „véletlen” találkozásokba. Tőlük tudom: bárki hozzáférhet ezekhez a felfedezésekhez, aki nyitott figyelemmel fürkészi a valóságot, „csupa szem és csupa fül”, s kész arra, hogy átengedje magát Isten váratlan kezdeményezéseinek. Ezekben a helyzetekben az az izgalmas, hogy a csodára csak a végén döbben rá az ember.

„Helyzetbe hozzák magukat” a gyerekek

Van egy gyerekcsapat Nyíregyházán, akik elhatározták, hogy ebben az évben Isten üzenetének hírnökei, a Biblia nagykövetei lesznek: ahol megfordulnak, ahová bekopognak, oda kosárra való jó hírrel érkeznek.

A történetek azzal kezdődnek, hogy a gyerekek „helyzetbe hozzák magukat”. Próbálják kitalálni, környezetükben kik azok az emberek, akiknek a jó hírre most a legnagyobb szükségük van. Akciójukat karácsonykor kezdték. Színes papírokra olyan mondatokat írtak ki a Bibliából, amelyek változásra késztetik az embert, és életalakító erőt jelenthetnek. Első útjuk a megyei börtönbe, azaz Büntetésvégrehajtási Intézetbe vezetett. Arra kérték a börtönparancsnokot, hogy az elítéltek választhassanak egy jó hírt a kosarukból. S ha véletlenül nem jutna mindenkinek, adják tovább egymásnak. Ezt meg is tették. Eltelt egy hónap – a gyerekek már az újabb kihíváson dolgoztak –, amikor a börtönlelkész leveleket hozott nekik. Össze­sen hetet. Hét elítélt fontosnak tartotta, hogy a számukra ismeretlen gyerekeknek megírják: mit ér egy szabadító mondat annak, akit fogva tartanak; mit ér egy szó, melynek ereje és hatalma is van arra, hogy újjá teremtse az embert. Osztályfőnöki órán olvasták fel a leveleket. Döbbenetes hatással volt rájuk, hiszen a rabok mind arról számoltak be, hogyan értek célba a Biblia mondatai… A történetről filmet is készítettünk. Január elsején mutatta be a Magyar Televízió az „Engedjétek hozzám…” című ifjúsági vallási programban. Azóta minden hónap első keddjén – ebben a műsorban – másoknak is felkínáljuk az efféle tapasztalatokat.

Akik ebben részt veszünk – gyerekek és felnőttek egyaránt –, érezzük, hogy olyan területen járunk, ahol csak „levetett saruval” lehet közlekedni. Ezek azok a helyzetek, melyekben meg akarja mutatni, fel akarja magát fedni az Isten…

Sz–vitamin

Lehet-e másként értelmezni azoknak az orvosi recepteknek a sorsát, melyeket az egyik nyíregyházi gyógyszertárban kapnak a betegek? Úgy kezdődött a történet, mint a többi: Itt a tavasz! Mire van legnagyobb szüksége az embereknek? Mi hiányzik ilyenkor legjobban? Megszületett a válasz: a vitaminhiány a legnagyobb. Vitamin kell az embereknek! Tehát: forduljunk orvosokhoz és írassunk fel vitaminokat! Akadt is néhány orvos a városban, sőt a megyében is, aki a gyerekek kérésére a Bibliából választott „Életigéket” írta a receptekre.

Kosárnyi recepttel érkeztek meg a gyerekek az egyik gyógyszertárba. A meglepetést mégsem a receptek számával, mint inkább tartalmával keltették. A kicsit tétova gyógyszerészeknek úgy próbáltak segíteni, hogy „lefordították” a recepteken lévő mondatokat: „Sz-vitamint kérünk!” A Szeretet-vitamin a legszükségesebb! De ezzel a felismeréssel nem ért véget a történet. A gyógyszertár vezetőjének támadt egy ötlete. Ezen pedig a gyerekek ámultak el. Azt mondta: vállalják, hogy a gyógyszert vásárlók a különféle pirulák és oldatok mellé – ha maguk is akarják –

Sz-vitaminról kiállított receptet is kapjanak. Rövid idő alatt kiürült a kosár, sőt olyan betegről is tudunk, aki – a tévé-műsor után – azt kérte a főorvos asszonytól, hogy ne csak a betegségére adjon gyógyszert, hanem Sz-vitamint is írjon fel neki.

Megszólaló kövek

A legnagyobb kockázat a legfrissebb akcióban volt. Az történt ugyanis, hogy „kiköltöztették” templomukat. Erre azért volt szükség, mert padlófűtést szerelnek be és új márványburkolatot kap a templom. A régi, kopott burkolólapokat feltörték és szemétlerakó helyre szállították. Fölösleges törmelék, haszontalan sitt lett belőlük.

A gyerekek iskolája a templom szomszédságában van. Látták a folyamatot, és előálltak a képtelen ötlettel: „Nekünk mégiscsak fontosak azok a tönkrement járólapok”. Aztán sorra vették indítékaikat: szüleink és nagyszüleink cipőtalpa koptatta, mi is ezeken a köveken tanultunk Isten előtt járni, ezekre a kövekre térdeltünk le imádkozni…stb. „Szeretnénk »megszólaltatni« a köveket…!”

Abban ugyanis biztosak voltak, hogy a köveket „szóra tudják bírni”. Hiszen a módszert ismerik: elég egy szó, egy mondat a Szentírásból… Mi rejtette hát a kockázatot? Az, hogy lesz-e valaki a felnőttek között, aki megérti őket és segít nekik.Hiszen a köveket már elszállították a sitt-telepre… Isten csodája: akadtak felnőttek, akik megértették a „játék” lényegét. Megkeresték és visszaszállították a köveket; segítettek megtisztítani a törmeléktől, és abban is előjártak, hogy a minél több „bibliai töredék” készüljön.

Április 20-án, vasárnap a templom megtelt emberekkel. A szerelőbetonra kihelyezett köveket sorra kézbe vették és hazavitték. Láttam idős bácsit, egyedül volt, s talán a legkisebb kődarabot választotta, azt szorongatva járt-kelt az üres templomban; voltak, akik ölnyi kőhalommal indultak haza, mondván: „másokra is gondoltunk, nekik visszük…”

*

Május első keddjén az m1-en megosztjuk hittapasztalatunkat.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>