Cikkek listázása

Emberi minőségre nevel a piarista gimnázium

Tudás, sport és művészet keresztény szellemben

Szerző: BK

Szeged legrégebbi, 1720-tól működő, az idők szavára mindig figyelő középiskolája a Dugonics András Piarista Gimnázium, mely nem csak a dél-alföldi térség viszonylatában örvend ma is megérdemelten jó hírnévnek, de az ország, sőt a Kárpát-medence számos tájáról érkeznek ide fiatalok tanulni. A rendalapító Kalazanci Szent Józseftől vett krédójukhoz híven igyekeznek abban segíteni tanítványaikat, hogy „pietas et litterae”, vagyis a „jámborságban és tudományban” nevelődve valóban „életük boldog alakulása” felé haladjanak.
Teszik mindezt szerzetes- és világi tanárok vezetésével, az adott kor által megszabott keretek között, de a keresztény értékek alapján állva.
Pető Gábor igazgató elmondta: a gimnáziumban folyó nevelés célja a szellem, a test és a lélek harmóniájára való törekvés. A harmonikus személyiség kialakulásához fontos, hogy az elsajátított ismeretek mellett kellő hangsúlyt kapjon a lelki élet és a testkultúra is. Ennek az elvnek megfelelően vezettek be számos újítást az iskola képzési struktúrájába. Ezek egyike, hogy ettől az évtől két hatévfolyamos osztályt indítanak, egy általános tantervűt és egy sporttagozatos képzésűt.

A piarista gimnázium megállapodásra jutott több szegedi sportklubbal (Démász-Szeged Vízisport Egyesület, Szegedi Úszó Egylet, Szegedi Vasutas SE stb.), melynek értelmében a diákok délutánonként profi sportklubokban edzhetnek túl azon, hogy órarendjükben a testnevelés tantárgy emelt óraszámban szerepel. Így a gyerekek lehetőségei kiszélesednek, a legtehetségesebbek pedig akár magasabb szinten is folytathatják a sportolást. Módjuk lesz megismerkedni a vízilabdával, a kosárlabdával, a kézilabdával, az atlétikával, a kajak-kenuval, az evezéssel és az úszással is.

További fontos változás, hogy a Szegeden jól ismert Mester Tanoda beolvad az iskolába. A tanárok közül többen eddig is oktattak mindkét intézményben, mostantól viszont a gimnázium saját tanrendjébe építi be a művészeti oktatást. Képzőművészeti szakon kézműves-szobrászat, grafika, festészet és tűzzománc, fotó-videó, színművészeti szakon a drámajáték, zeneművészeti szakon pedig a klasszikus furulya, gitár, gordonka, zongora, hárfa, illetve népi ének, koboz, népi hegedű, népi brácsa előadóművészi, alkotói mesterségekkel ismerkedhetnek meg az itt tanulók. A városban és Csongrád megyében egyedül ebben az iskolában létezik szobrászat, fotó-videó, hárfaoktatás és népzenei szak.

A lelki élet vonatkozásában az itt tanulóknak nem „csupán” az egyéni lelki töltekezésre és a közösségi eseményeken való részvételre van lehetőségük. A piaristák fontosnak tartják, hogy felkészítsék a tizenéveseket a felnőtt keresztény életre. Ezért hívták életre a Tevékeny Szeretet Iskoláját. A TESZI programmal a legalább tizedikes gyerekeket kívánják arra rávezetni, hogy maguk is gyakorolják a tevékeny szeretetet, ahol tapasztalatot szerezhetnek az Ige tettekre váltásában. Például állami gondozott gyerekeket látogatnak, velük játszanak, tanulnak, korrepetálják őket. Öregek otthonában idős beteg embereket keresnek fel, hogy segítsenek nekik vagy beszélgessenek velük. Mindezt természetesen megfelelő felkészítés után és a pedagógusok odafigyelésével.

„Az egyetemi diploma nem üdvözít, ám a talentumainkat számon kérik tőlünk” – vallják a piarista gimnáziumban. Ezt az (életre) nevelési alapelvet nem csak mindennapjaik tükrözik. A tehetséggondozás jelen van ünnepeikben is. A hagyományos Patrocinum keretében évente emlékeznek meg a rendalapítóról. Tavaly novemberben Kalazanci Szent József születésének 450. évfordulóját ünnepelték. Mint Zsova Tamás igazgatóhelyettes elmondta: fontos vezérelv volt a program összeállításakor, hogy a feladatok egyszerre nyújtsanak élményt a gyerekeknek, mozgassák meg őket testi, lelki és szellemi értelemben, de úgy hogy közben a közösségi érzés is elmélyüljön köztük. Ennek jegyében a rendtörténeti „Humán csapatverseny” során olyan hírességek, egykori piarista diákok műveivel ismerkedhettek meg a résztvevők, mint például Juhász Gyula, Sík Sándor és Ady Endre. Ezt követte a 450 perces focimeccs, melyben tanárok és diákok kis csapatai egyaránt részt vettek. A rendhagyó tanítási órák témáira a diákok maguk is javaslatot tehettek, sőt ők maguk tarthatták őket. Szó esett ezeken a hetven éve elhunyt Szentgyörgyi Albertről, a GPS működéséről, de még a progresszív rockról is. A bibliaverseny Máté evangéliumáról szólt. A három nap alatt közös mozifilmnézés ugyanúgy volt, mint Tolcsavay Béla-koncert, sőt egy gulyásebéd is a Dóm téren.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>