Cikkek listázása

Dr. Unzeitig Tivadar pápai prelátus, Ausztria

A szerzetesrendek tanácsadója

Szerző: Lányi Béla SVD

Az osztrák verbiták hatalmas központi házában található a szépen berendezett, meghitt Freinademetz Otthon, a szerzetesrend idős és beteg tagjai részére. De befogadják ide más szerzetesrendek, egyházmegyék nyugdíjas papjait is. Egyházmegyés papként tartozik az otthon lakói közé a magyarországi származású dr. Unzeitig Tivadar pápai prelátus is. Bár egészségi állapota jelenleg meglehetősen gyenge, mégis szívesen beszél hivatásáról, egykori munkájáról a Família magazin olvasóinak. Szavai a jogász pontosságát, gondos fogalmazásmódját tükrözik. Magyar stílusa, kifejezésmódja ma is tökéletes, bár élete legnagyobb részét német nyelvterületen töltötte.
„1922-ben születtem Győrben. Fő munkaterületem az volt, hogy az úgynevezett Superiorenkonferenz (vagyis az Osztrák Szerzeteselöljárók Konferenciája) jogi tanácsadója voltam. Nagy örömöt jelentett számomra, amikor 1947-ben pappá szenteltek. Elöljáróim négy évre Rómába küldtek tanulni, ahol egyházjogból doktoráltam, illetve szociológiából licenciátust szereztem. Rómából a mödlingi St. Gabriel Hittudományi Főiskolára kerültem tanítani, majd másfél év múlva a St. Pölten-i Egyházmegye papjaként az ottani szeminárium tanára lettem. Ezután több évtizedes oktatói munka következett, egyházjogot és szociológiát tanítottam. A szerzetesrendek főiskoláin szintén nagy örömmel oktattam, a szerzetesrendek felkértek jogi tanácsadásra is. Így rengeteg embernek tudtam segíteni."

A Bécsi Érseki Bíróságon a prelátus úr már 1962-től fontos tisztségeket töltött be: bíró, majd officiális volt. Schönborn bíboros egészen a legutóbbi évekig számíthatott odaadó, megbízható szolgálataira. Amikor az Apostoli Szentszék dekrétumával 1959-ben létrejött az Osztrák Szerzeteselöljárók Konferenciája, akkor a működéshez szükséges szabályzat megalkotásából ő is nagymértékben kivette részét. Majd a konferencia egyházjogi osztályának vezetőjeként végzett óriási munkát. Ekkor ülésezett az I. Vatikáni Zsinat, mely többek között a szerzetesrendek megújítását is céljául tűzte ki. A szerzetesjog újjáformálásánál nagy szükség volt lelkes és tudós szakemberekre. Tivadar atya munkáját nagyra értékelték a szerzetesjog megreformálásához írott állásfoglalásai miatt, majd az e témával foglalkozó zsinat utáni bizottságok tagjává is kinevezték. Amikor azután a szerzetesrendek saját életükbe is át akarták ültetni a zsinati reformokat, Unzeitig prelátust gyakran hívták az általános rendi káptalanok jogi szakértőjének.

Mit érez a bíró, amikor egyházi jogi perben ítélkezik? „A bíróra hatalmas felelősség hárul! Nagyon alaposan át kell gondolni, kinek van igaza…” Unzeitig prelátus úr elgondolkodik. Arcán sok-sok régi tapasztalat emléke suhan át. De ez már a múlté. A múltról pedig Magyarország is eszébe jut. „Soha nem éreztem úgy, hogy felejteném a magyar nyelvet. Bár kevés a kapcsolatom Magyarországgal, mégis örülök, ha meglátogat valaki onnan. Mit üzenek a magyar katolikusoknak? Folytassák a munkát az Egyház szolgálatában!”

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>