Cikkek listázása

III. Nemzetközi Gregorián Fesztivál Vácott

A gregorián ének az egyház liturgiájában

Szerző: Stanco Attila

2005. június 30. és július 3. között kerül megrendezésre a III. Nemzetközi Gregorián Fesztivál. A meghívott 15 szkóla Európa különböző országaiból érkezik. A fesztivál célja, hogy a résztvevők ott ismerkedjenek meg a gregorián énekkel, ahol az tulajdonképpen született – az egyház liturgiájában…

Nagyszabású és a magyar egyházzenei életben egyedülálló esemény volt 1998-ban a Váci Püspökség és a Gregorián Társaság (1990-ben alapította Béres György) közös rendezésében lezajlott I. Váci Nemzetközi Gregorián Fesztivál, amelyen a magyar zenészek és a zenekedvelő közönség hat ország nyolc szkóláját ismerhette meg, miközben arra is lehetőségük nyílt, hogy a különböző interpretációs stílusokat összehasonlítsák.

Az eseményt a vártnál nagyobb érdeklődés kísérte, hiszen Magyarországon korábban nem volt alkalom arra, hogy külföldi szkólák éneklését élőben meghallgathassák az érdeklődők – nem csupán esztétikai, hanem szakmai szempontokat is figyelembe véve ennek során. A zsúfolásig megtelt székesegyházban szentmisét mutatott be dr. Seregély István egri érsek, dr. Takács Nándor székesfehérvári megyéspüspök és a fesztivál védnöke és házigazdája, Keszthelyi Ferenc váci megyéspüspök. A szkólák elsősorban liturgikus szerepet töltöttek be – például szentmiséken vagy zsolozsmákon –, de emellett két nagy hangversenyen is bemutatkoztak. 1998-ban egy svéd, két bécsi, egy-egy amszterdami, prágai, olasz és magyar szkólát ismerhetett meg a Vácra érkezett közönség.

A fesztivál céljai között szerepelt a Nyugaton már évtizedek óta zajló gregorián kutatások bemutatása is. A meghívott nagyhírű előadók – maguk is szkólavezetők – kutatásaik eredményét összekapcsolták az interpretációs gyakorlattal. Előadást tartott: David Eben, a Schola Gregoriana Pragensis vezetője, dr. Johannes Bergmans Göschl, a müncheni Zeneművészeti Főiskola gregorián professzora, dr. Godehard Joppich, az Essen–Werden-i Zeneművészeti Főiskola gregorián professzora, Fr. Cornelius Pouderoijen O.S.B., gregorián kutató, aki Solesmesben végzett tudományos munkát az Antiphonale Romanum átdolgozott kiadásán, valamint Alberto Turco, a milánói Pápai Ambrózián Egyházzenei Intézet és a római Musica Sasra gregorián professzora. Igen sokan látogatták meg a fesztivál Gregorián Hangjegyírástörténeti Kiállítást is, amelynek külön érdekessége volt, hogy ezen egy működő scriptoriumot is meg lehetett tekinteni.

Ezt követően 2002. július 4. és 7. között ismét a váci székesegyház adott otthont immáron a II. Váci Nemzetközi Gregorián Fesztiválnak, a nagyfokú várakozásra való tekintettel kibővített formában. Ezen a fesztiválon összesen 16 szkóla mutatkozott be, melyek Ausztriából, Belgiumból, Csehországból, Dél-Koreából, Hollandiából, Magyarországról, Németországból, Norvégiából és Olaszországból érkeztek. A gregorián ének történetéről dr. Godehard Joppich tartott előadást, az előadásmódról és énekgyakorlatról dr. Johannes Berchmans Göschl, Henrich Rumphorst, Cornelius Pouderoijen OSB és Nino Albarosa.

Idén ismét megrendezésre kerül a gregorián fesztivál. Fővédnöke dr. Beer Miklós váci megyéspüspök, az Országos Magyar Cecília Egyesület püspök-elnöke. A meghívott 15 szkóla Európa különböző országaiból érkezik. A fesztivál célja, hogy a résztvevők ott ismerkedjenek meg a gregorián énekkel, ahol az tulajdonképpen született – az egyház liturgiájában. A rendezvény gerincét ezért legfőképpen a liturgikus alkalmak alkotják. Emellett a szkólák hangversenyein a különböző interpretációs stílusokkal is találkozhatnak az érdeklődők.

A fesztivál ideje alatt lesz megtekinthető a Látható zene című kiállítás, amelyet a Nagy Szent Gergely Jubileumi Év alkalmából készítettek az Olajág Keresztény Képzőművészeti Társaság művészei. A kiállítás megnyitója június 30-án 14.30-kor lesz a Váci Egyházmegyei Múzeumban. Előadást tart dr. Godehard Joppich, Henrich Rumphorst, dr. Nino Albarosa és sokan mások.

A főváros lakói és vendégei számára a Gregorián Társaság három alkalommal szervez gregorián szentmisét és hangversenyt, július 1-jén 18.00 órai kezdettel a Budavári Nagyboldogasszony-templomban (Mátyás templom), július 2-án a Villányi úti Szent Imre-templomban és a Belvárosi templomban (Március 15. tér) szintén 18.00 órai kezdettel.

A III. Nemzetközi Gregorián Fesztivál rendezvényei ingyenesek, kivételt képeznek a szakmai jellegű előadások.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>